< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE, czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej

Kolejny już raz, w dniach 21-22 października w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyły się Praktyczne Warsztaty Operacyjne - Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym-okołoszyjkowym, realizowane w formie stacjonarnej.

W październikowej edycji warsztatów szkolenia przeprowadzili prof. Maciej Wilczak oraz dr med. Eleonora Boschetti-Grützmacher, specjalistka w dziedzinie endoskopii ginekologicznej w zakresie operacji histeroskopowych oraz mini resektoskopowych. Dr Eleonora Boschetti-Grützmacher na co dzień pracuje w jednym z największych szpitali klinicznych w Europie-Charité Berlin.

Zdjęcie

W ramach warsztatów prof. Maciej Wilczak i dr med. Eleonora Boschetti-Grützmacher przeprowadzili dziewięć operacji endoskopowych z wykorzystaniem systemu znieczulenia miejscowego Hystero - Block. Na żywo, „krok po kroku”, wspólnie przedstawiali szkolącym się lekarzom najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Zdjęcie

Jak tłumaczy profesor Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej oraz inicjator warsztatów - ten rodzaj minimalnie inwazyjnych zabiegów wykonywanych we wnętrzu jamy macicy nie wymaga znieczulenia ogólnego, a podczas trwania zabiegu pacjentka jest całkowicie świadoma. Poza możliwością rozmowy z lekarzem wykonującym zabieg każda z pacjentek może obserwować na ekranie monitora poszczególne etapy wykonywania tego minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około dwóch godzinach po zabiegu wypisywana jest do domu.

Zdjęcie

Ta nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian chorobowych zlokalizowanych we wnętrzu macicy jest alternatywą dla zabiegów w znieczuleniu ogólnym, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko tego typu zabiegu.

Więcej informacji na temat inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka w ramach Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dostępnych jest w linku poniżej:

» http://www.gpsk.am.poznan.pl/.../centrum-minimalnie...

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/.../centrum.../x,551.html