< Cofnij

Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie i on-line, czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej

Po raz kolejny dnia 28 września w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbyły się Praktyczne Warsztaty Operacyjne.

Minimalnie inwazyjne zabiegi przezpochwowe i laparoskopowe były realizowane w formie stacjonarnej oraz z transmisją multimedialną ON-LINE.

W tej edycji warsztatów na 2 salach operacyjnych dr med. Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik i prof. Maciej Wilczak z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka „na żywo” oraz „krok po kroku” przedstawiali najnowsze techniki i zasady stosowane w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Dzięki transmisji ON-LINE możliwe było obserwowanie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przez ponad 90 lekarzy ginekologów.  

Zdjęcie
Prof. Maciej Wilczak oraz dr Bartłomiej Wolski - uczestnik warsztatów podczas operacji minimalnie inwazyjnego leczenia wypadania narządów płciowych metodą Dubuisson.

Ta nowoczesna formuła edukacyjna pozwala jednoczasowo i „na żywo” uczestniczyć wielu lekarzom w przebiegu całej operacji wraz z możliwością zadawania pytań dotyczących poszczególnych etapów operacji.

W dobie pandemii jest to bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych - stwierdza prof. Maciej Wilczak

Cykliczne Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej  realizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są nadal jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule ON- LINE realizowanymi „na żywo”. W dotychczas zrealizowanych 6 edycjach warsztatów od 2020 roku uczestniczyło ponad 900 ginekologów z całej Polski.

Niezwykle cieszy nas, że wprowadzona w naszym Centrum nowatorska formuła Warsztatów „na żywo” realizowana ON-LINE pokazała, że praktyczne i edukacyjne działania Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu spotkały się z dużym zainteresowaniem polskich ginekologów praktyków, co motywuje nas wszystkich do wytężonej pracy i ciągłego podnoszenia jakości i atrakcyjności tej formuły edukacyjnej kierowanej głównie do młodych lekarzy ginekologów - podkreśla prof. Maciej Wilczak, inicjator powstania Centrum.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli oraz uczestnik warsztatów dr Mateusz Madejczyk w czasie wykonywania przezpochwowej operacji z użyciem tytanizowanych implantów.

Podczas Warsztatów zostało wykonanych 6 zabiegów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, które opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Więcej informacji na temat inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka w ramach Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dostępnych jest w linku poniżej:

» http://www.gpsk.am.poznan.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,551.html