< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - PODSUMOWANIE PIERWSZYCH EDYCJI WARSZTATÓW W 2024 ROKU - 8 marca 2024 oraz 12 marca 2024

Marzec w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczął się cyklem warsztatów edukacyjnych z zakresu minimalnie inwazyjnych zabiegów operacyjnych dla lekarzy ginekologów z całej Polski.

Zdjęcie

8 marca 2024 roku, w ramach pierwszego spotkania „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” – stacjonarnie”, w salach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z  Elbląga, Grudziądza, Tychów i Sieradza poznawali  i doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 5  zabiegów.  Każdy z nich trwał  30 minut i był wykonany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka była  całkowicie świadoma tego co się dzieje i mogła wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów histeroskopii, co więcej,  w trakcie zabiegu  pytała operatora o szczegóły wykonywanych czynności medycznych.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2024 roku z wielką radością rozpoczynamy nasz kolejny rok szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Zdjęcie  Zdjęcie

12 marca Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka zainaugurował pierwsze w tym roku praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 7 operacji.

Pierwsze w 2024   roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną on-line, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze z ośrodków w Tychach, Zduńskiej Woli, Pabianicach, Mińsku Mazowieckim oraz z Beskidzkiego Centrum Onkologii, pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i  Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, podczas przeprowadzonych w tym dniu 7 zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Wszystkim zabiegom poprzez transmisję na żywo przyglądało się także prawie 200 lekarzy w ośrodkach w całej Polsce.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. Bardzo się cieszę, że w tym roku frekwencja dopisuje –komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Pierwsza  edycja warsztatów jest doskonałym momentem na to, aby mówić o tym, że w bieżącym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne propozycje szkoleniowe dla lekarzy w całej Polsce – podsumowuje Pan Profesor Maciej Wilczak. Gościć znów będziemy operatorów z Europy, będziemy też wspólnie wymieniać się doświadczeniami z naszych miejsc, gdzie codziennie dbamy o zdrowie kobiet w każdym wieku.

Na warsztatach w dniu 12 marca  gościliśmy lokalne media – dziennikarzy TVP Poznań, którzy w ramach popularyzowania małoinwazyjnych metod leczenia przygotowali materiał poświęcony wydarzeniu w Szpitalu na Polnej. Materiał został wyemitowany w programie informacyjnym Teleskop:

https://poznan.tvp.pl/76399546/12032024-godz1830

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach laparoskopowych są już dostępne:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej-9

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach histeroskopowych  są już dostępne:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/katedry-i-kliniki-49

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne