< Cofnij

Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie i on-line - czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze szpitala na Polnej - sprawozdanie z warsztatów w dniu 25 maja 2023 r.

25 maja 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 8 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.

Wyjątkowa edycja: znamienici, zagraniczni goście i transmisje on-line z zabiegów na cały świat

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przeprowadzali operacje: dr Gil Levy (Izrael), dr Joerg Neymayer (Berlin), dr Burghard Abendstein (Austria), dr Heimo Magg (Szwajcaria), dr med. Andrzej Kuszka (Frankfurt), prof. Paweł Szymanowski (Kraków) oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

W warsztatach poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 750 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz ośrodków zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji „na żywo” lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Dodatkowo, Ośrodek w Szpitalu na Polnej  stał się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy https://www.isge.org/). ISGE wyróżniło nasze Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem - Center of Excellence w zakresie histeroskopii. Poprzez łącza internetowe na stronach Towarzystwa  można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

O tym, że jest to ważne wydarzenia dla ISGE świadczy fakt, że stowarzyszenie umieściło na swoich stronach (Global Events: https://www.isge.org/events) zaproszenie na warsztaty 25.05.2023 r. z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

» Link do wydarzenia i zapisane operacje

Edukacja przede wszystkim

„Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego - czyli wymiany poglądów między jedną, a drugą grupą lekarzy" - tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, mówił ich pomysłodawca i koordynator Profesor Maciej Wilczak.

„Jestem w Poznaniu chyba już piąty raz - mówi dr Burghard Abendstein z ośrodka w Austrii - i widzę jakie zmiany zaszły w Szpitalu na Polnej. Profesor Maciej Wilczak ma wizję, proces kształcenia obejmuje nie tylko doświadczoną kadrę, ale i młodych lekarzy, a to sprawia, że rokowania dla Pacjentek stają się coraz lepsze”.

Tradycyjnie już na warsztatach gościliśmy media. Zapraszamy do obejrzenia materiałów:

» Teleskop (od 5:36)
» Teleskop (od 8:01)
» Radio Poznań
» Rynek Zdrowia
» Wywiad - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy - z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem - „Wielkopolska Warta Poznania” z dnia 25 maja 2023 r.

W roku 2023 w Centrum odbędzie się w sumie 5 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych.

Image

Konferencja Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2023

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2023”, odbywającą się w dniach 26-27 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań.

W rozmowach  o  powikłaniach uczestniczyli specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa z polskich ośrodków, m.in. Prof. Ewa Barcz, Prof. Paweł Szymanowski, Prof. Piotr Chłosta i prof. Marek Szczepkowski, którzy przedstawiali zagadnienia leczenia operacyjnego komplikacji  operacyjnych w zakresie współpracy z ginekologami w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Drugiego dnia wydarzenia, liczne grono specjalistów uczestniczyło w sesji, w której Profesorowie: Piotr Sieroszewski, Hubert Huras oraz Jarosław Kalinka omawiali aspekty krwotoków w okresie okołoporodowym jako aktualny problem kliniczny.

W drugiej części, w sobotniej konferencji, specjaliści brali udział także w panelach dotyczących roli ultrasonografii w nowoczesnej diagnostyce ginekologicznej. Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Image

» Kalendarz, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej

» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum