< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW Z DNIA 16 MAJA 2024. KONFERENCJA „GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO - NOWE TRENDY 2024” - 17-18 MAJA 2024.

16 maja, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".

Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 10 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski, a na Konferencji GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO - NOWE TRENDY 2024”, która już tradycyjnie stała się nieodzowną częścią warsztatów swą obecnością zaszczycił uczestników – prof. dr n. med. hab. Zbigniew Krasiński - JM Rektor Elekt UMP.

Zdjęcie  Zdjęcie

Zakończone warsztaty były największe w historii działalności edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Śmiało możemy uważać tę edycję za naprawdę udaną – podsumowuje pomysłodawca i koordynator minionych wydarzeń Profesor Maciej Wilczak. Szpital na Polnej jeszcze nie widział tylu znamienitych, w polskich i zagranicznych specjalistów, a za pośrednictwem transmisji on-line z zabiegów na cały świat, w warsztatach uczestniczyło ponad 300 lekarzy.

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przy stołach operacyjnych stanęli:

oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

W warsztatach poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 300 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz ośrodków zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Minione warsztaty były wyjątkowe także dlatego, że zabiegi były transmitowane przez ISGE (International Society for Gynecologic Endoscopy), które wyróżniło Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem – Center of Excellence. Dzięki temu transmisje dotarły do wielu klinik na całym świecie, a wydarzenie to ISGE pozycjonuje jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

Dodatkowo, Ośrodek w Szpitalu na Polnej stał się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy https://www.isge.org/). Poprzez łącza internetowe na stronach Towarzystwa można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych. Stowarzyszenie umieściło na swoich stronach (Global Events) zaproszenie na warsztaty 16.05.2024 z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

Edukacja przede wszystkim

„Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego -czyli wymiany poglądów między jedną, a drugą grupą lekarzy" – tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, mówił ich pomysłodawca i koordynator Profesor Maciej Wilczak.

Tradycyjnie już na warsztatach gościliśmy media, które niezmiennie towarzyszą nam w ważnych momentach naszego Szpitala:

Zapraszamy do obejrzenia materiałów - Teleskop:

Oraz do wysłuchania wywiadu - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy - z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem – „Rozmowa Dnia” z dnia 14 maja 2024 roku.

 

KONFERENCJA GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO NOWE TRENDY 2023

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy
2024” , odbywającą się w dniach 17-18 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był Pan Profesora Maciej Wilczak.

Zdjęcie  Zdjęcie

Postęp w medycynie rodzi się z takimi ludźmi jak Pan Profesor Maciej Wilczak – tymi słowami Konferencję otworzył Pan Profesor Zbigniew Krasiński. Jak podkreślali uczestnicy i goście – trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Konferencja co roku przyciąga do Poznania znakomitości ze świata medycyny, którzy dzielą się spostrzeżeniami ze swoich rodzimych ośrodków.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni m.in. z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań. Nie zabrakło też tematów z zakresu praktyki neonatologicznej, psychologicznej oraz urologinekologicznej.

Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Kalendarz warsztatów w 2024 roku, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:

Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum: