< Cofnij

Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe

Zdjęcie

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 22 listopada 2022 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" - on-line”.

Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze pod kierownictwem edukacyjnym prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

W tej edycji warsztatów oprócz lekarzy ginekologów z polskich placówek medycznych, uczestniczył jeden z najwybitniejszych niemieckich chirurgów w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dr Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. W dotychczasowo zrealizowanych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów. W tym roku również frekwencja dopisała - zarówno stacjonarnie jak i on-line udało nam się przeszkolić kilkuset lekarzy - komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów - dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

W roku 2022 w Centrum odbyło się w sumie 5 praktycznych spotkań transmitowanych on-line w ramach warsztatów laparoskopowych. W przyszłym roku planowane są kolejne edycje dedykowane ginekologom.

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz tegorocznych spotkań oraz szczegółowe informacje:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne