< Cofnij

Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 29 września 2023 r.

Warsztaty

29 września 2023 r., w ramach cyklicznych warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym ”, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy ze Śremu, Zabrza i Konina poznawali  najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są „wykryte” w badaniach USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 4 zabiegi. Podczas nich uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych, którzy u siebie w szpitalach mogą także leczyć pacjentki na europejskim poziomie – zapewnia profesor M. Wilczak. Pokazujemy, że ogromną zaletą tego małoinwazyjnego zabiegu jest również jego długość –  komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, Koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej – zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Ingerencje medyczne  tego typu zapewniają kobietom szybszy powrót do zdrowia i krótszy czas hospitalizacji. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5- 1%. – dodaje profesor Maciej Wilczak.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów w 2023 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum