< Cofnij

Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 30 czerwca 2023 r.

Warsztaty

W ostatnim dniu czerwca w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,  odbyły się piąte, cykliczne warsztaty edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”. Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Krapkowic, Kwidzyna i Bydgoszczy doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to wyjątkowo precyzyjne, małoinwazyjne badanie obrazujące jamę macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 5  zabiegów.  Lekarze uczestniczący w szkoleniach zgodnie podkreślali, że warsztaty z Zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka to dla nich wyjątkowa możliwość wymiany doświadczeń i przede wszystkim praktyczne ćwiczenia, których nigdy nie jest dość. Dzięki temu możemy wiedzę utrwaloną na warsztatach z powodzeniem stosować w  naszych szpitalach – zapewniali uczestnicy.

 Każdy z przeprowadzonych tego dnia zabiegów trwał około pół godziny i był  wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie jego trwania  pacjentka jest całkowicie świadoma tego co się dzieje i może wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów histeroskopii, co więcej  może w każdej chwili zapytać lekarza o szczegóły wykonywanych czynności medycznych. Pacjentki operowane tego dnia podkreślały, że w ich odczuciu zabieg jest bezbolesny, a wyjątkowa opieka całego zespołu sprawiła, że nie czuły stresu związanego z pobytem w sali zabiegowej.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cały czas cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu lekarzy, po wakacjach odbędą się kolejne, praktyczne spotkania dla ginekologów.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej o zabiegach w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-histeroskopii-w-znieczuleniu-miejscowym-16

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne