< Cofnij

Podsumowanie warsztatów z dnia 24 marca 2023 r.

Podsumowanie warsztatów z dnia 24 marca 2023 roku

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 24 marca 2023 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyły się cykliczne, warsztaty histeroskopowe pt.: Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym".

W drugim  w tym roku spotkaniu edukacyjnym wzięli udział lekarze ginekolodzy z Warszawy, Bydgoszczy oraz Grudziądza specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Tym razem Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka z Prof. dr. hab. n. med. Maciejem Wilczakiem na czele „krok po kroku” przedstawili szkolącym się lekarzom najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Szkolenia odbywały się w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Szpitalu na Polnej.

Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych - zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zostanie przeprowadzonych w sumie 5 praktycznych warsztatów z zakresu histeroskopii w znieczuleniu miejscowym, gdzie „krok po kroku” będziemy prezentować zalety tej nowoczesnej metody.

Ogromną zaletą tego małoinwazyjnego zabiegu jest również jego długość - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej - zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Ingerencje medyczne  tego typu zapewniają kobietom szybszy powrót do zdrowia i krótszy czas hospitalizacji. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt z pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5-1%. - dodaje profesor Maciej Wilczak.

Jest nam niezmiernie miło odnotować fakt, że na stronie internetowej Międzynarodowego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej (ISGE) został udostępniony film przedstawiający zabiegi w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym. Centrum w Szpitalu na Polnej jako jedyne w Polsce otrzymało tytuł Center of Exellence przyznane przez Towarzystwo.

» https://www.isge.org/education/training-centers/

Podczas warsztatów lekarzom towarzyszyły poznańskie media. Zapraszamy do zapoznania się relacją w Telewizji WTK:

» https://wtk.pl/news/88662-innowacyjny-zabieg-na-polnej

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Więcej o metodzie, a także zabiegach i zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-histeroskopii-w-znieczuleniu-miejscowym-16

Kalendarz warsztatów, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne