< Cofnij

Podsumowanie warsztatów z dnia 28 marca 2023 r.

 Podsumowanie warsztatów z dnia 28 marca 2023 r.

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 28 marca 2023 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kolejny raz odbyły się cykliczne warsztaty laparoskopowe pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" -  stacjonarnie oraz on-line”.

W drugim w tym roku spotkaniu edukacyjnym wzięli udział lekarze ginekolodzy z ośrodków w Warszawie, specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej. Oprócz lekarzy praktykujących stacjonarnie, w formule on-line w warsztatach wzięło udział ponad 200 ginekologów z całej Polski.

Uczestnicy warsztatów pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu 5 zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, że nasze cykliczne warsztaty edukacyjne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. To pokazuje jak bardzo nadal potrzebna jest nasza działalność edukacyjna w tym zakresie – komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line, którą zaproponowaliśmy w wyniku pandemii jest nadal bardzo popularna i tak samo potrzebna. Umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Jak przyznali uczestnicy spotkania edukacyjnego – warsztaty to nie tylko okazja do rozmów i spotkania, ale też i medycznych inspiracji i wymiany poglądów. Wszyscy podkreślili, że pobyt w naszym Szpitalu, a także spotkanie z Zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, jak i współpraca z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem to doskonały sposób na utrwalenie swoich umiejętności.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji. Lekarze obserwujący zabiegi on-line, jak zawsze mogli zadawać pytania, na który Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka niezwłocznie odpowiada.

W warsztatach laparoskopowych uczestniczyli dziennikarze Telewizji Polskiej Oddziału Poznań, którzy o zaletach małoinwazyjnych metodach leczenia  oraz o idei warsztatów rozmawiali z głównym operatorem, Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem.

TVP Poznań – program Witaj Wielkopolsko od 49:00

» https://poznan.tvp.pl/68791813/28032023

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne