Posumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 21 kwietnia 2023 r.

Warsztaty

21 kwietnia 2023r., w ramach kolejnego spotkania z cyklu warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” - stacjonarnie”, w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Krakowa, Ciechanowa, Końskich i Poznania  poznawali  i doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 6 zabiegów. Jeden  zabieg trwa około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka jest całkowicie świadoma tego co się dzieje i może wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów zabiegu histeroskopowego, co więcej  może w każdej chwili zapytać lekarza o szczegóły wykonywanych czynności medycznych.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z placówek w Polsce. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy: