< Cofnij

POSUMOWANIE WARSZTATÓW PRZEPROWADZONYCH W DNIU 9 WRZEŚNIA 2022 R.

Zdjęcie

9 września 2022 r., w ramach cyklicznych warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” – stacjonarnie”, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Bydgoszczy, Rudy Śląskiej oraz Tarnowskich Gór poznawali  najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej  w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia jest endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Pozwala w małoinwazyjny sposób szczegółowo ocenić wnętrze jamy macicy, jak również usunąć nieprawidłowe zmiany w jej obrębie. Technika wykorzystywana jest w diagnostyce i leczeniu niepłodności,  a także w przypadku zaburzeń miesiączkowych czy nawracających poronień.

Popularyzacja małoinwazyjnych metod leczenia przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym sposobem leczenia. Aby nadążyć za szybko zachodzącymi zmianami niezbędne jest stałe aktualizowanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, organizuje cykliczne kursy dla lekarzy ginekologów z całej Polski, którzy na warsztatach mają okazję poznawać i doskonalić w praktyce tę metodę leczenia.

Niezmiennie obserwujemy rosnące zainteresowanie lekarzy z innych ośrodków tą metodą leczenia.  Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych szpitali   – uważa profesor M. Wilczak. W Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej leczymy pacjentki na europejskim poziomie i chcemy pokazać, że w innych ośrodkach jest to także możliwe. Cieszę się, że każda edycja to obecność  kolejnych ginekologów, bo to pokazuje, że potrzeba rozpowszechniania i jak najszerszego praktycznego wdrażania tej metody w skali ogólnokrajowej  jest naprawdę duża.

Podczas zabiegu histeroskopii lekarz operator utrzymuje ciągły kontakt z Pacjentką,  ogromną zaletą jest również jego długość - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej – zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano do szpitala na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Małoinwazyjne ingerencje oznaczają krótszy czas hospitalizacji pacjentki oraz szybszy powrót do zdrowia. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5-1%. – dodaje profesor Maciej Wilczak.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne