< Cofnij

Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”

Warsztaty

Za nami kolejne warsztaty z cyklu „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”. Tym razem specjaliści ginekolodzy z ośrodków w Toruniu i Starogardzie Gdańskim, w ramach praktycznych warsztatów organizowanych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali  praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej. Kierownictwo edukacyjne nad warsztatami objął koordynator Centrum, prof. dr. hab. n med. Maciej Wilczak, a Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów -  Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

18 marca 2022 roku, w Szpitalu na Polnej,  w ramach warsztatów Profesor Maciej Wilczak wraz  ze specjalistami  z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz lekarzami ginekologami – uczestnikami warsztatów przeprowadzili 7 zabiegów, podczas których goście doskonalili praktyczne zasady i poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero – Block.

Histeroskopia to minimalnie inwazyjna metoda leczenia, która  stanowi  doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne.

Jak podkreślają lekarze ginekolodzy, nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak:

Dla nas, operatorów, bardzo istotne jest to, że  Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii - na każdym etapie - jest w pełni świadoma i może obserwować kolejne stadium zabiegu – podkreśla Profesor Maciej Wilczak. W ten sposób lekarz operujący, ale też i Pacjent mają unikalną możliwość zadawania pytań na temat przebiegu całej procedury. Histeroskopia to rodzaj ingerencji, która nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka zwykle już po 2 godzinach po zakończeniu zabiegu może otrzymać wypis do domu. Bardzo nas cieszy tak szerokie zainteresowanie tą metodą leczenia wśród lekarzy z innych ośrodków, chętnie dzielimy się z nimi  praktyczną wiedzą, ponieważ kobiety zwracające się o pomoc – w każdym ośrodku zasługują na opiekę na najwyższym poziomie, a małoinwazyjne metody leczenia z pewnością do takich należą - dodaje Profesor M. Wilczak.

Pacjentki, które miały wykonywane zabiegi, przez cały czas ich trwania były w kontakcie z zespołem lekarskim. Odpowiadały na pytania i każda z nich oceniła stopień odczuwania bólu na minimalny w skali od 1 do 10. Zgodnie podkreśliły także, że kontakt z lekarzem operującym był dla nich bardzo ważnym elementem, który niewątpliwie przyczynił się do tego, że nie odczuwały stresu, który zwykle towarzyszy przy innych zabiegach.

W ciągu 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zostanie  przeprowadzonych  5  praktycznych warsztatów. Kolejne warsztaty zostały zaplanowane na kwiecień.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z medialną relacją z warsztatów, wywiad z Panem Profesorem M. Wilczakiem oraz gośćmi od 16 minuty.

» https://poznan.tvp.pl/1689895/teleskop

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy na warsztaty:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,1068.html

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach, kwalifikacjach  i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne