< Cofnij

Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” z dnia 2 grudnia 2022

Zdjęcia

To była wyjątkowa edycja warsztatów. Ostatnie w tym roku spotkanie ginekologów odbyło się dzień po uroczystym otwarciu Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym, z udziałem m.in. Ministra Zdrowia dra Adama Niedzielskiego. 2 grudnia w 2022 roku, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ginekolodzy z ośrodków w Bielsku Białej, Krapkowic, Dąbrowy Górniczej, Świdnicy i Łodzi, pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali  praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Gościem specjalnym, który tego dnia wykonywał zabiegi wraz  z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem oraz lekarzami - uczestnikami warsztatów był dr Giampietro Gubbini twórca metody, w której dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego znieczulenia miejscowego HYSTERO-BLOCK oraz dzięki użyciu bardzo cienkich narzędzi chirurgicznych systemu GUBBINI Mini Hystero - Resectoscope możliwe jest diagnozowanie i leczenie zmian zlokalizowanych wewnątrzmacicznie bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi  doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak m. in. nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy czy niepłodność.

Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma, a operator jest z nią w kontakcie. Zwykle już po około 2 godzinach po zabiegu może opuścić szpital - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma unikalną możliwość obserwowania każdego etapu zabiegu oraz może zadawać operatorowi pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej – dodaje profesor M. Wilczak.

W ramach warsztatów Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z polskich ośrodków przeprowadził 7 zabiegów, podczas których doskonalono praktyczne zasady i poznawano najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero - Block.

W 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej przeprowadzono  5  praktycznych warsztatów. Na 2023 zaplanowano również 5 cykli warsztatów.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne