< Cofnij

Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” z dnia 3 marca 2023

Zdjęcie

Pierwsze w tym roku warsztaty kliniczne „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym" były okazją do spotkania w szpitalu na Polnej ginekologów z Nowego Sącza, Sejn, Inowrocławia, Złotowa i Dąbrowy Górniczej.

Pod nadzorem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka z Prof. dr. hab. n. med. Maciejem Wilczakiem na czele „krok po kroku” lekarze poznawali najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Szkolenia odbyło się w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak m. in. nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy czy niepłodność.

Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma, a operator jest z nią w kontakcie. Zwykle już po około 2 godzinach po zakończonym zabiegu może opuścić szpital – komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma unikalną możliwość obserwowania każdego etapu zabiegu oraz może zadawać operatorowi pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej. Zależy nam na tym, aby kobiety w Polsce były leczone tak jak w ośrodkach europejskich – dodaje profesor M. Wilczak.

W ramach warsztatów Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z polskich ośrodków przeprowadził 6 zabiegów, podczas których doskonalono praktyczne zasady i poznawano najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero – Block.

W 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zaplanowano 5 edycji  praktycznych warsztatów.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum
» Informacje o Centrum Histerskopii w Znieczuleniu Miejscowym