Konferencje i warsztaty

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW Z DNIA 16 MAJA 2024. KONFERENCJA „GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO - NOWE TRENDY 2024” - 17-18 MAJA 2024.

16 maja, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".

Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 10 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski, a na Konferencji GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO - NOWE TRENDY 2024”, która już tradycyjnie stała się nieodzowną częścią warsztatów swą obecnością zaszczycił uczestników – prof. dr n. med. hab. Zbigniew Krasiński - JM Rektor Elekt UMP.

Zdjęcie  Zdjęcie

Zakończone warsztaty były największe w historii działalności edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej. Śmiało możemy uważać tę edycję za naprawdę udaną – podsumowuje pomysłodawca i koordynator minionych wydarzeń Profesor Maciej Wilczak. Szpital na Polnej jeszcze nie widział tylu znamienitych, w polskich i zagranicznych specjalistów, a za pośrednictwem transmisji on-line z zabiegów na cały świat, w warsztatach uczestniczyło ponad 300 lekarzy.

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przy stołach operacyjnych stanęli:

oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

W warsztatach poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 300 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz ośrodków zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Minione warsztaty były wyjątkowe także dlatego, że zabiegi były transmitowane przez ISGE (International Society for Gynecologic Endoscopy), które wyróżniło Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem – Center of Excellence. Dzięki temu transmisje dotarły do wielu klinik na całym świecie, a wydarzenie to ISGE pozycjonuje jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

Dodatkowo, Ośrodek w Szpitalu na Polnej stał się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy https://www.isge.org/). Poprzez łącza internetowe na stronach Towarzystwa można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych. Stowarzyszenie umieściło na swoich stronach (Global Events) zaproszenie na warsztaty 16.05.2024 z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

Edukacja przede wszystkim

„Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego -czyli wymiany poglądów między jedną, a drugą grupą lekarzy" – tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, mówił ich pomysłodawca i koordynator Profesor Maciej Wilczak.

Tradycyjnie już na warsztatach gościliśmy media, które niezmiennie towarzyszą nam w ważnych momentach naszego Szpitala:

Zapraszamy do obejrzenia materiałów - Teleskop:

Oraz do wysłuchania wywiadu - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy - z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem – „Rozmowa Dnia” z dnia 14 maja 2024 roku.

 

KONFERENCJA GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO NOWE TRENDY 2023

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy
2024” , odbywającą się w dniach 17-18 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był Pan Profesora Maciej Wilczak.

Zdjęcie  Zdjęcie

Postęp w medycynie rodzi się z takimi ludźmi jak Pan Profesor Maciej Wilczak – tymi słowami Konferencję otworzył Pan Profesor Zbigniew Krasiński. Jak podkreślali uczestnicy i goście – trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Konferencja co roku przyciąga do Poznania znakomitości ze świata medycyny, którzy dzielą się spostrzeżeniami ze swoich rodzimych ośrodków.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni m.in. z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań. Nie zabrakło też tematów z zakresu praktyki neonatologicznej, psychologicznej oraz urologinekologicznej.

Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Kalendarz warsztatów w 2024 roku, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:

Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

 


Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 26 kwietnia 2024 r.

Zdjęcie

W piątek, 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w naszym Szpitalu odbyły się warsztaty „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym".

Tym razem Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem na czele „krok po kroku” przedstawiali szkolącym się lekarzom najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Niezmiennie, bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia Profesor Maciej Wilczak. To szkolenie jest po to, aby nasi koledzy ginekolodzy mogli wykorzystywać w swoich ośrodkach takie metody, jakimi są leczone kobiety w Europie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2024 roku z wielką radością kontynuujemy nasz kolejny rok warsztatów praktycznych w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Pacjentki w czasie wykonywania histeroskopii są w pełni świadome, mają unikatową możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu i co ważne są w stałym kontakcie z lekarzem operatorem. W trakcie zabiegu mogą też zadawać pytania lekarzowi. Po dwóch godzinach od zakończenia zabiegu zwykle opuszczają szpital i wracają do codziennych aktywności.

O warsztatach i działaniach prowadzonych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej można także przeczytać na stronie ISGE (Międzynarodowego Towarzystwo Endoskopii Ginekologicznej).

https://mailchi.mp/isge/isge-newsflash-april-2024

https://flippingbook.tontarra.de/workshop-poland/

Więcej o zabiegach, zapisy:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/.../centrum-histeroskopii-w...

 


Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 16 kwietnia 2024 r.

Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 16 kwietnia 2024 r.  Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 16 kwietnia 2024 r.

We wtorek, 16 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się cykliczne, praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".

To drugie w cyklu spotkań edukacyjnych zaplanowanych na 2024 rok. Wszystkie  operacje odbyły się pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum oraz z udziałem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej. 

W warsztatach uczestniczyli lekarze ginekolodzy z ośrodków w: Krakowie, Koninie, Płocku, oraz w Zgierzu specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniający swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej. A dzięki  multimedialnej transmisji na żywo, uczestniczą w warsztatach także ginekolodzy z ośrodków w całej Polsce. W warsztatach w wersji on-line wzięło udział 234 lekarzy.

W trakcie spotkań edukacyjnych Lekarze mają niepowtarzalną okazję obserwować w tym samym czasie wszystkie zabiegi i zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – podkreśla Profesor Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone są precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

O działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej, o bezpłatnych konsultacjach dla pacjentek i zabiegach realizowanych w Centrum: https://kzmid.ump.edu.pl/nawigacja/3518.

 

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - PODSUMOWANIE PIERWSZYCH EDYCJI WARSZTATÓW W 2024 ROKU - 8 marca 2024 oraz 12 marca 2024

Marzec w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczął się cyklem warsztatów edukacyjnych z zakresu minimalnie inwazyjnych zabiegów operacyjnych dla lekarzy ginekologów z całej Polski.

Zdjęcie

8 marca 2024 roku, w ramach pierwszego spotkania „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” – stacjonarnie”, w salach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z  Elbląga, Grudziądza, Tychów i Sieradza poznawali  i doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 5  zabiegów.  Każdy z nich trwał  30 minut i był wykonany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka była  całkowicie świadoma tego co się dzieje i mogła wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów histeroskopii, co więcej,  w trakcie zabiegu  pytała operatora o szczegóły wykonywanych czynności medycznych.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2024 roku z wielką radością rozpoczynamy nasz kolejny rok szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Zdjęcie  Zdjęcie

12 marca Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka zainaugurował pierwsze w tym roku praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 7 operacji.

Pierwsze w 2024   roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną on-line, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze z ośrodków w Tychach, Zduńskiej Woli, Pabianicach, Mińsku Mazowieckim oraz z Beskidzkiego Centrum Onkologii, pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i  Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, podczas przeprowadzonych w tym dniu 7 zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Wszystkim zabiegom poprzez transmisję na żywo przyglądało się także prawie 200 lekarzy w ośrodkach w całej Polsce.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. Bardzo się cieszę, że w tym roku frekwencja dopisuje –komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Pierwsza  edycja warsztatów jest doskonałym momentem na to, aby mówić o tym, że w bieżącym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne propozycje szkoleniowe dla lekarzy w całej Polsce – podsumowuje Pan Profesor Maciej Wilczak. Gościć znów będziemy operatorów z Europy, będziemy też wspólnie wymieniać się doświadczeniami z naszych miejsc, gdzie codziennie dbamy o zdrowie kobiet w każdym wieku.

Na warsztatach w dniu 12 marca  gościliśmy lokalne media – dziennikarzy TVP Poznań, którzy w ramach popularyzowania małoinwazyjnych metod leczenia przygotowali materiał poświęcony wydarzeniu w Szpitalu na Polnej. Materiał został wyemitowany w programie informacyjnym Teleskop:

https://poznan.tvp.pl/76399546/12032024-godz1830

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach laparoskopowych są już dostępne:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej-9

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach histeroskopowych  są już dostępne:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/katedry-i-kliniki-49

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 

 


MIĘDZYNARODOWE SZKOLENIA LEKARZY W CENTRUM HISTEROSKOPII W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym to  pierwszy i jedyny certyfikowany ośrodek szkoleniowy dla metody GUBBINI w Polsce. Potwierdza to pełnienie wyjątkowej i wiodącej roli w szkoleniach oraz edukacji dotyczącej zabiegów mini-histeroresektoskopii wykonywanych za pomocą Systemu GUBBINI w znieczuleniu miejscowym. Profesor Maciej Wilczak, jako jedyny lekarz w Polsce, posiada wyjątkowe wyróżnienie i buduje certyfikowany ośrodek szkoleniowy zabiegów według metody GUBBINI.

Zdjęcie

Otwarte pod koniec 2022 roku Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym z Certyfikatem Center of Exellence to miejsce, gdzie troska o zdrowie Polek odbywa się na najwyższym, światowym poziomie – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak - Wykorzystując współczesne osiągnięcia z zakresu ginekologii operacyjnej, stosujemy w praktyce najnowsze rozwiązania w leczeniu schorzeń ginekologicznych. Jeżeli leczenie chirurgiczne jest konieczne, preferujemy technikę endoskopową, jako nowoczesną i najbardziej korzystną dla naszych Pacjentek, stosowane w naszym Centrum metody minimalizują ryzyko powikłań, skracają czas pobytu w szpitalu i pozytywnie wpływają na powrót do normalnej aktywności. Zdajemy sobie sprawę, że wiele schorzeń ginekologicznych to problemy kompleksowe, dlatego kładziemy nacisk na leczenie interdyscyplinarne – podkreśla Prof. M. Wilczak.

Zdjęcie

Dzięki nowemu ośrodkowi jest możliwy rozwój i jeszcze większa popularyzacja  małoinwazyjnych metod leczenia. Nowe przestrzenie to doskonałe miejscem szkoleń, aktualizowania i pogłębiania wiedzy i umiejętności ginekologów z innych ośrodków medycznych: polskich i zagranicznych.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w  Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w ramach Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, z udziałem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka są  organizowane cykliczne kursy i warsztaty, po to by medycy mogli poznawać i doskonalić w praktyce tę metodę leczenia.

Zdjęcie

Dnia 2 lutego 2024 roku podczas pierwszych w tym roku spotkań edukacyjnych – cyklicznych warsztatów histeroskopowych pt. „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” pierwszy raz gościliśmy lekarzy z West Cumberland Hospital, Cumbria  z Wielkiej Brytanii.

Przy stole operacyjnym pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum i pomysłodawcy warsztatów, stanęli medycy z West Cumberland Hospital, Cumbria, Wielka Brytania. Razem ze specjalistami z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, uczestnicy edukowali się w zakresie histeroskopii diagnostycznej oraz operacyjnej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego - systemu Gubbini.

"To wyjątkowe warsztaty, ponieważ pierwszy raz w naszym Centrum mamy przyjemność szkolić medyków z placówki zza granicy. To my do tej pory byliśmy uczestnikami kursów, a tymczasem renoma naszych zabiegów zachęca ginekologów nie tylko z Polski do tego, aby razem szkolić swoje umiejętności z ginekologii małoinwazyjnej – podkreśla Pan Profesor Maciej Wilczak Koordynator Centrum. Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy dotychczas nie wykonywali tego typu zabiegów oraz tym Koleżankom i Kolegom, którzy opanowali już podstawowe techniki w zakresie histeroskopii, jednak nie wykonywali tego typu zabiegów w znieczuleniu miejscowym".

Uczestnicy warsztatów nie tylko szkolili techniki medyczne, ale także obserwowali  pracę zespołu medycznego. I właśnie zasady współpracy były także tematem szkolenia przybywających u nas lekarzy. Jak podkreśla Pan Profesor Maciej Wilczak  - sukces każdego zabiegu czy operacji to efekt współpracy całego personelu i właśnie to także obserwują nasi goście, uczestnicy warsztatów.

Na warsztatach  gościliśmy dziennikarzy z poznańskiego oddziału telewizji Polskiej TVP Poznań, którzy przygotowali relację z warsztatów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji telewizyjnej TVP Poznań:

https://poznan.tvp.pl/75726956/02022024-godz1630

https://poznan.tvp.pl/75725691/02022024-godz1430

https://poznan.tvp.pl/75730087/zagraniczni-lekarze-szkola-sie-w-poznaniu

Więcej o zabiegach, kalendarz wydarzeń i szkoleń organizowanych w Centrum:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/katedry-i-kliniki-49

Cykl warsztatów zaplanowanych  w 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno -Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbywać się będzie  pod Honorowym Patronatem Jego Magnificencji, Rektora Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego.

- - - - - - - - - - - -

MIĘDZYNARODOWE CENTRUM MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ  MIEDNICY MNIEJSZEJ W LICZBACH

2018 – powołanie działalności Centrum

HISTEROSKOPIA

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - PODSUMOWANIE CYKLU WARSZTATÓW W 2023 ROKU

Zdjęcia

21 listopada, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się ostatnie w tym roku, cykliczne, praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 6 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku  objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Wyjątkowa warsztaty na zakończenie edycji 2023

Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

W tej edycji warsztatów gościliśmy ginekologów z ośrodków w Warszawie, natomiast w wersji on-line – 168 ginekologów.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. W dotychczasowo zrealizowanych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów. W tym roku również frekwencja dopisała – tylko w pierwszym półroczu  zarówno stacjonarnie jak i on-line udało nam się spotkać z prawie 1200 lekarzami – komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Wyjątkowe przedsięwzięcie edukacyjne 2023 roku

W roku 2023 w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka odbyło się  6 spotkań warsztatowych „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej „krok po kroku”,  w tym 5 z transmisją on-line na żywo z sal operacyjnych oraz możliwością bezpośredniego uczestnictwa.

Tylko w pierwszym półroczu wzięło w nich udział łącznie 23 lekarzy - uczestników w formule bezpośredniej oraz także łącznie 1150 widzów on-line. Jednorazowo w czasie każdego takiego spotkania odbywa się 6 – 8 operacji.

Na cykliczne spotkania edukacyjne, pomysłodawca warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak zaprasza znamienitych gości – z najlepszych ośrodków na świecie, wszystko po to, aby najlepsze praktyki z tych szpitali stały się codziennością w polskiej ginekologii operacyjnej.

W kończącym się roku warsztaty zaszczycili swoją obecnością m.in. : dr. Gil Levy Director of Female Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery Division z Samson Assuta Ashdod University Hospital, Tel Aviv, Izrael; dr med. Heimo Magg, Gynäkologische Chirurgie, Leitender Arzt bei Zuger Kantonsspital, Switzerland; dr med. Jörg Neymeyer, Leiter der Sektion Urogynäkologie Charité – Universitätsmedizin Berlin, Deutschland; Prim. DDr. Burghard Abendstein, Chefarzt für Gynäkologie und Geburtshilfe, Landeskrankenhaus Feldkirch, Österreich; dr n. med. Andrzej Kuszka Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Preetz (Niemcy), uznanego Centrum Uroginekologii AGUB III, wyróżniającego się najwyższym stopniem referencyjności w Niemczech; prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski założyciel Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Do operacji wykonywanych przez gości asystowali lekarze z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, a on-line tylko w tym wydarzeniu uczestniczyło 750 osób.

Plany na 2024 rok

Ostatnia edycja warsztatów jest doskonałym momentem na to, aby mówić o tym, że w kolejnym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne propozycje szkoleniowe dla lekarzy w całej Polsce – ogłasza Pan Profesor Maciej Wilczak. Gościć znów będziemy operatorów z Europy, będziemy też wspólnie wymieniać się doświadczeniami z naszych miejsc, gdzie codziennie dbamy o zdrowie kobiet w każdym wieku.

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach laparoskopowych są już dostępne:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej-9

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med.  Andrzej Tykarski.

 


Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 29 września 2023 r.

Warsztaty

29 września 2023 r., w ramach cyklicznych warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym ”, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy ze Śremu, Zabrza i Konina poznawali  najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są „wykryte” w badaniach USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 4 zabiegi. Podczas nich uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych, którzy u siebie w szpitalach mogą także leczyć pacjentki na europejskim poziomie – zapewnia profesor M. Wilczak. Pokazujemy, że ogromną zaletą tego małoinwazyjnego zabiegu jest również jego długość –  komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, Koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej – zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Ingerencje medyczne  tego typu zapewniają kobietom szybszy powrót do zdrowia i krótszy czas hospitalizacji. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5- 1%. – dodaje profesor Maciej Wilczak.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów w 2023 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 26 września 2023 r.

Zdjęcie

26 września Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbywały się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".

Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum oraz z udziałem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka kierowanej także przez pana Profesora M. Wilczaka przeprowadzono 7 operacji.

W warsztatach uczestniczyli lekarze ginekolodzy z Warszawy, Płocka, Otwocka, Wrocławia i Częstochowy specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniający swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej. W warsztatach on-line wzięło udział 270 uczestników.

Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w tym samym czasie wszystkie zabiegi i zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone są precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

O warsztatach dla lekarzy ginekologów w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej, które odbywały się wczoraj w Szpitalu na Polnej - mówił w programie "Temat Dnia " - Prof. dr hab. n.med. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum oraz pomysłodawca spotkań z lekarzami chcącymi podnosić swoje kwalifikacje.

Naszymi odbiorcami są młodzi lekarze, którzy uczą się tych metod albo Ci, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności. Warsztaty w naszym Szpitalu to wymiana poglądów i doświadczeń z każdej strony - uważa Pan Profesor Maciej Wilczak. Starając się realizować taką politykę edukacyjną, zachęcam wszystkie koleżanki i  kolegów z ośrodków w całej Polsce do wizyt u nas, w Poznaniu.

» Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu
» Kalendarz, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Kursy edukacyjne w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym

Punktualnie o godzinie 8.00, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej, 22 września 2023 r.  rozpoczęły się cykliczne warsztaty histeroskopowe „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”. To pierwsze warsztaty po przerwie wakacyjnej.

Zdjęcie

Spotkania edukacyjne w szpitalu na Polnej odbywają się od 2018 roku. Tym razem przy stole operacyjnym pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, pomysłodawcy warsztatów, stanęli ginekolodzy z Warszawy, Białegostoku oraz Opola. Razem ze specjalistami z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka nasi goście edukują się w zakresie histeroskopii diagnostycznej oraz operacyjnej z zastosowaniem znieczulenia miejscowego - systemu Gubbini. W ciągu całego dnia zaplanowano pięć zabiegów.

Zdjęcie

Wrześniowe warsztaty to kolejne w tym roku szkolenie w formule bezpośredniej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, z udziałem lekarek i lekarzy ginekologów z ośrodków w Polsce. Warsztaty cieszą się dużą popularnością, tylko w 2023 roku, w wzięło w nich udział prawie 40 lekarzy. Do końca  2023 roku  w Centrum odbędzie się jeszcze kilka spotkań edukacyjnych.

» Szczegóły i terminy kolejnych spotkań
» Informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

Zdjęcie

 


Podsumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 30 czerwca 2023 r.

Warsztaty

W ostatnim dniu czerwca w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,  odbyły się piąte, cykliczne warsztaty edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”. Pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Krapkowic, Kwidzyna i Bydgoszczy doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to wyjątkowo precyzyjne, małoinwazyjne badanie obrazujące jamę macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 5  zabiegów.  Lekarze uczestniczący w szkoleniach zgodnie podkreślali, że warsztaty z Zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka to dla nich wyjątkowa możliwość wymiany doświadczeń i przede wszystkim praktyczne ćwiczenia, których nigdy nie jest dość. Dzięki temu możemy wiedzę utrwaloną na warsztatach z powodzeniem stosować w  naszych szpitalach – zapewniali uczestnicy.

 Każdy z przeprowadzonych tego dnia zabiegów trwał około pół godziny i był  wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W trakcie jego trwania  pacjentka jest całkowicie świadoma tego co się dzieje i może wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów histeroskopii, co więcej  może w każdej chwili zapytać lekarza o szczegóły wykonywanych czynności medycznych. Pacjentki operowane tego dnia podkreślały, że w ich odczuciu zabieg jest bezbolesny, a wyjątkowa opieka całego zespołu sprawiła, że nie czuły stresu związanego z pobytem w sali zabiegowej.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cały czas cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu lekarzy, po wakacjach odbędą się kolejne, praktyczne spotkania dla ginekologów.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej o zabiegach w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-histeroskopii-w-znieczuleniu-miejscowym-16

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Posumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 23 czerwca 2023 r.

Warsztaty

23 czerwca 2023r., w ramach kolejnego, 4 już w tym roku spotkania z cyklu warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym - „krok po kroku” - stacjonarnie”, w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Zabrza, Krapkowic, Zgierza, Będzina oraz Lubina poznawali i doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy - jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 5  zabiegów.  Jeden  trwa około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka jest całkowicie świadoma tego co się dzieje i może wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów histeroskopii, co więcej  może w każdej chwili zapytać lekarza o szczegóły wykonywanych czynności medycznych.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce chcących podnosić swoje kwalifikacje. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych - zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Wczoraj i dzisiaj brałam udział w kursie histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym - Polna w Poznaniu. Doświadczenie bezcenne - tak o praktycznych aspektach szkoleń piszą uczestnicy na swoich portalach społecznościowych. Dziękujemy za możliwość doświadczenia w Polsce operacji na światowym poziomie.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie i on-line - czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze szpitala na Polnej - sprawozdanie z warsztatów w dniu 25 maja 2023 r.

25 maja 2023 r., w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 8 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.

Wyjątkowa edycja: znamienici, zagraniczni goście i transmisje on-line z zabiegów na cały świat

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka gościł bowiem znanych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali i przeprowadzali operacje: dr Gil Levy (Izrael), dr Joerg Neymayer (Berlin), dr Burghard Abendstein (Austria), dr Heimo Magg (Szwajcaria), dr med. Andrzej Kuszka (Frankfurt), prof. Paweł Szymanowski (Kraków) oraz oczywiście pomysłodawca i inicjator warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

W warsztatach poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 750 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce oraz ośrodków zagranicznych. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji „na żywo” lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Dodatkowo, Ośrodek w Szpitalu na Polnej  stał się pierwszym w Polsce centrum edukacyjnym promowanym przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy https://www.isge.org/). ISGE wyróżniło nasze Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem - Center of Excellence w zakresie histeroskopii. Poprzez łącza internetowe na stronach Towarzystwa  można było na całym świecie oglądać transmisję z sal operacyjnych, a wydarzenie to ISGE uplasowało jako bardzo ważne w dziedzinie edukacji w ginekologii i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych.

O tym, że jest to ważne wydarzenia dla ISGE świadczy fakt, że stowarzyszenie umieściło na swoich stronach (Global Events: https://www.isge.org/events) zaproszenie na warsztaty 25.05.2023 r. z linkami umożliwiającymi oglądanie transmisji on-line także poza granicami naszego kraju, nie tylko w Europie, ale także na świecie. 

» Link do wydarzenia i zapisane operacje

Edukacja przede wszystkim

„Podczas takich warsztatów świat uczy się od nas i my od świata możemy się nauczyć tego samego - czyli wymiany poglądów między jedną, a drugą grupą lekarzy" - tak o wartościach edukacyjnych zakończonych warsztatów laparoskopowych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, mówił ich pomysłodawca i koordynator Profesor Maciej Wilczak.

„Jestem w Poznaniu chyba już piąty raz - mówi dr Burghard Abendstein z ośrodka w Austrii - i widzę jakie zmiany zaszły w Szpitalu na Polnej. Profesor Maciej Wilczak ma wizję, proces kształcenia obejmuje nie tylko doświadczoną kadrę, ale i młodych lekarzy, a to sprawia, że rokowania dla Pacjentek stają się coraz lepsze”.

Tradycyjnie już na warsztatach gościliśmy media. Zapraszamy do obejrzenia materiałów:

» Teleskop (od 5:36)
» Teleskop (od 8:01)
» Radio Poznań
» Rynek Zdrowia
» Wywiad - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy - z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem - „Wielkopolska Warta Poznania” z dnia 25 maja 2023 r.

W roku 2023 w Centrum odbędzie się w sumie 5 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych.

Image

Konferencja Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2023

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2023”, odbywającą się w dniach 26-27 maja. Tegoroczna odsłona była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich. Kierownikiem naukowym wydarzenia był Pan Profesor Maciej Wilczak.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni z Niemiec, Izraela, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. Dlaczego warto stosować te metody, jaka jest ich skuteczność oraz odsetek powikłań.

W rozmowach  o  powikłaniach uczestniczyli specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa z polskich ośrodków, m.in. Prof. Ewa Barcz, Prof. Paweł Szymanowski, Prof. Piotr Chłosta i prof. Marek Szczepkowski, którzy przedstawiali zagadnienia leczenia operacyjnego komplikacji  operacyjnych w zakresie współpracy z ginekologami w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Drugiego dnia wydarzenia, liczne grono specjalistów uczestniczyło w sesji, w której Profesorowie: Piotr Sieroszewski, Hubert Huras oraz Jarosław Kalinka omawiali aspekty krwotoków w okresie okołoporodowym jako aktualny problem kliniczny.

W drugiej części, w sobotniej konferencji, specjaliści brali udział także w panelach dotyczących roli ultrasonografii w nowoczesnej diagnostyce ginekologicznej. Każda część wystąpień kończyła się ringiem merytorycznym i ożywioną dyskusją uczestników.

Image

» Kalendarz, informacje o zapisach na warsztaty i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej

» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Kolejna edycja warsztatów - Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej „krok po kroku - stacjonarnie oraz on line"

25 maja w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej, pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka, odbyły się kolejne w tym roku warsztaty laparoskopowe „MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU - stacjonarnie oraz ON LINE".

W ciągu całego dnia, na dwóch salach operacyjnych GPSK przeprowadzono 8 operacji. Wykonywano operacje w zaburzeniach statyki narządu rodnego, na które cierpi aż 10% kobiet, a jedynie 10% z nich jest leczonych. Lekarze wykonywali zabiegi: niezmiennie metodą Dubuisson, sacrohysteropeksja, sacrocolpopeksja, implantacja siatki MESH w leczeniu objawów wypadowych. Operatorami byli zaproszeni goście: dr Gil Levy (Izrael), dr Joerg Neymayer (Berlin), dr Burghard Abendstein (Austria), dr Heimo Magg (Szwajcaria), dr n. med. Andrzej Kuszka (Frankfurt), prof. Paweł Szymanowski (Kraków) oraz prof. Maciej Wilczak, koordynator Centrum.

Ta edycja warsztatów jest wyjątkowa, ponieważ operacje były transmitowane także przez ISGE (International Society for Gynocologic Endoscopy), które wyróżniło nasz Szpital akredytacją, a Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Poznaniu, w Szpitalu na Polnej wyjątkowym Certyfikatem - Center of Excellence.

» https://www.isge.org/

Transmisję on-line z warsztatów obejrzało ponad 750 uczestników.

Na warsztatach gościliśmy dziennikarzy TVP Poznań, którzy przygotowali materiał o przeprowadzanych zabiegach a także rozmowy z operatorami (od 5:36):

» https://poznan.tvp.pl/1689895/teleskop

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

 


Posumowanie warsztatów przeprowadzonych w dniu 21 kwietnia 2023 r.

Warsztaty

21 kwietnia 2023r., w ramach kolejnego spotkania z cyklu warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” - stacjonarnie”, w gabinetach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Krakowa, Ciechanowa, Końskich i Poznania  poznawali  i doskonalili najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to najbardziej precyzyjne, małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania  właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w  celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek  z powtarzającymi się poronieniami.

W ramach rozpowszechniania w naszym kraju  unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block - Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami  uczestnikami warsztatów, przeprowadzili 6 zabiegów. Jeden  zabieg trwa około 20 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjentka jest całkowicie świadoma tego co się dzieje i może wraz z lekarzem obserwować  na ekranie monitora każdy z etapów zabiegu histeroskopowego, co więcej  może w każdej chwili zapytać lekarza o szczegóły wykonywanych czynności medycznych.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z placówek w Polsce. Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych – zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku kontynuujemy naszą misję szerokiej edukacji w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Podsumowanie warsztatów z dnia 28 marca 2023 r.

Podsumowanie warsztatów z dnia 28 marca 2023 r.

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 28 marca 2023 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kolejny raz odbyły się cykliczne warsztaty laparoskopowe pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" -  stacjonarnie oraz on-line”.

W drugim w tym roku spotkaniu edukacyjnym wzięli udział lekarze ginekolodzy z ośrodków w Warszawie, specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej. Oprócz lekarzy praktykujących stacjonarnie, w formule on-line w warsztatach wzięło udział ponad 200 ginekologów z całej Polski.

Uczestnicy warsztatów pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu 5 zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, że nasze cykliczne warsztaty edukacyjne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. To pokazuje jak bardzo nadal potrzebna jest nasza działalność edukacyjna w tym zakresie – komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line, którą zaproponowaliśmy w wyniku pandemii jest nadal bardzo popularna i tak samo potrzebna. Umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Jak przyznali uczestnicy spotkania edukacyjnego – warsztaty to nie tylko okazja do rozmów i spotkania, ale też i medycznych inspiracji i wymiany poglądów. Wszyscy podkreślili, że pobyt w naszym Szpitalu, a także spotkanie z Zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, jak i współpraca z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem to doskonały sposób na utrwalenie swoich umiejętności.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji. Lekarze obserwujący zabiegi on-line, jak zawsze mogli zadawać pytania, na który Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka niezwłocznie odpowiada.

W warsztatach laparoskopowych uczestniczyli dziennikarze Telewizji Polskiej Oddziału Poznań, którzy o zaletach małoinwazyjnych metodach leczenia  oraz o idei warsztatów rozmawiali z głównym operatorem, Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem.

TVP Poznań – program Witaj Wielkopolsko od 49:00

» https://poznan.tvp.pl/68791813/28032023

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Podsumowanie warsztatów z dnia 24 marca 2023 r.

Podsumowanie warsztatów z dnia 24 marca 2023 roku

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 24 marca 2023 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyły się cykliczne, warsztaty histeroskopowe  pt.: Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym".

W drugim  w tym roku spotkaniu edukacyjnym wzięli udział lekarze ginekolodzy z Warszawy, Bydgoszczy oraz Grudziądza specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Tym razem Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka z Prof. dr. hab. n. med. Maciejem Wilczakiem na czele „krok po kroku” przedstawili szkolącym się lekarzom najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Szkolenia odbywały się w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Szpitalu na Polnej.

Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych - zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zostanie przeprowadzonych w sumie 5 praktycznych warsztatów z zakresu histeroskopii w znieczuleniu miejscowym, gdzie „krok po kroku” będziemy prezentować zalety tej nowoczesnej metody.

Ogromną zaletą tego małoinwazyjnego zabiegu jest również jego długość - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej - zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Ingerencje medyczne  tego typu zapewniają kobietom szybszy powrót do zdrowia i krótszy czas hospitalizacji. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt z pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5-1%. - dodaje profesor Maciej Wilczak.

Jest nam niezmiernie miło odnotować fakt, że na stronie internetowej Międzynarodowego Towarzystwa Endoskopii Ginekologicznej (ISGE) został udostępniony film przedstawiający zabiegi w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym. Centrum w Szpitalu na Polnej jako jedyne w Polsce otrzymało tytuł Center of Exellence przyznane przez Towarzystwo.

» https://www.isge.org/education/training-centers/

Podczas warsztatów lekarzom towarzyszyły poznańskie media. Zapraszamy do zapoznania się relacją w Telewizji WTK:

» https://wtk.pl/news/88662-innowacyjny-zabieg-na-polnej

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Więcej o metodzie, a także zabiegach i zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-histeroskopii-w-znieczuleniu-miejscowym-16

Kalendarz warsztatów, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” z dnia 3 marca 2023

Zdjęcie

Pierwsze w tym roku warsztaty kliniczne „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym" były okazją do spotkania w szpitalu na Polnej ginekologów z Nowego Sącza, Sejn, Inowrocławia, Złotowa i Dąbrowy Górniczej.

Pod nadzorem Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka z Prof. dr. hab. n. med. Maciejem Wilczakiem na czele „krok po kroku” lekarze poznawali najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym. Szkolenia odbyło się w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak m. in. nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy czy niepłodność.

Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma, a operator jest z nią w kontakcie. Zwykle już po około 2 godzinach po zakończonym zabiegu może opuścić szpital – komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma unikalną możliwość obserwowania każdego etapu zabiegu oraz może zadawać operatorowi pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej. Zależy nam na tym, aby kobiety w Polsce były leczone tak jak w ośrodkach europejskich – dodaje profesor M. Wilczak.

W ramach warsztatów Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z polskich ośrodków przeprowadził 6 zabiegów, podczas których doskonalono praktyczne zasady i poznawano najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero – Block.

W 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zaplanowano 5 edycji  praktycznych warsztatów.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacji o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum
» Informacje o Centrum Histerskopii w Znieczuleniu Miejscowym

 


Podsumowanie warsztatów z dnia 28 lutego 2023 r.

Zdjęcie

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 28 lutego 2023 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pierwszy raz w tym roku, odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty laparoskopowe pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" - on-line”.

W pierwszym w tym roku spotkaniu edukacyjnym wzięli udział lekarze ginekolodzy z Olecka, Płońska, Płocka, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Nowej Soli i Żar, specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej. Oprócz lekarzy praktykujących stacjonarnie, w formule on-line w warsztatach wzięło udział 200 ginekologów z całej Polski.

Uczestnicy warsztatów pod kierownictwem edukacyjnym prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

W roku 2023 w ramach warsztatów będziemy spotykać się 5 razy. To pokazuje jak bardzo potrzebna jest nasza działalność edukacyjna w tym zakresie - komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów - dodaje prof. Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Podczas warsztatów lekarzom towarzyszyły poznańskie media. Zapraszamy do zapoznania się relacjami:
» Głos Wielkopolski
» Telewizja Polska Poznań

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” z dnia 2 grudnia 2022

Zdjęcia

To była wyjątkowa edycja warsztatów. Ostatnie w tym roku spotkanie ginekologów odbyło się dzień po uroczystym otwarciu Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym, z udziałem m.in. Ministra Zdrowia dra Adama Niedzielskiego. 2 grudnia w 2022 roku, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ginekolodzy z ośrodków w Bielsku Białej, Krapkowic, Dąbrowy Górniczej, Świdnicy i Łodzi, pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali  praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Gościem specjalnym, który tego dnia wykonywał zabiegi wraz  z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem oraz lekarzami - uczestnikami warsztatów był dr Giampietro Gubbini twórca metody, w której dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszego znieczulenia miejscowego HYSTERO-BLOCK oraz dzięki użyciu bardzo cienkich narzędzi chirurgicznych systemu GUBBINI Mini Hystero - Resectoscope możliwe jest diagnozowanie i leczenie zmian zlokalizowanych wewnątrzmacicznie bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi  doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak m. in. nieprawidłowe krwawienia, polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy, mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy czy niepłodność.

Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma, a operator jest z nią w kontakcie. Zwykle już po około 2 godzinach po zabiegu może opuścić szpital - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma unikalną możliwość obserwowania każdego etapu zabiegu oraz może zadawać operatorowi pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej – dodaje profesor M. Wilczak.

W ramach warsztatów Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z polskich ośrodków przeprowadził 7 zabiegów, podczas których doskonalono praktyczne zasady i poznawano najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero - Block.

W 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej przeprowadzono  5  praktycznych warsztatów. Na 2023 zaplanowano również 5 cykli warsztatów.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


CYKLICZNA EDUKACJA W ZAKRESIE MINIMALNIE INWAZYJNYCH OPERACJI GINEKOLOGICZNYCH„ON-LINE” ZE SZPITALA NA POLNEJ -
Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe

Zdjęcie

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 22 listopada 2022 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" - on-line”.

Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze pod kierownictwem edukacyjnym prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

W tej edycji warsztatów oprócz lekarzy ginekologów z polskich placówek medycznych, uczestniczył jeden z najwybitniejszych niemieckich chirurgów w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dr Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. W dotychczasowo zrealizowanych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów. W tym roku również frekwencja dopisała - zarówno stacjonarnie jak i on-line udało nam się przeszkolić kilkuset lekarzy - komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów - dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

W roku 2022 w Centrum odbyło się w sumie 5 praktycznych spotkań transmitowanych on-line w ramach warsztatów laparoskopowych. W przyszłym roku planowane są kolejne edycje dedykowane ginekologom.

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz tegorocznych spotkań oraz szczegółowe informacje:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


CYKLICZNA EDUKACJA W ZAKRESIE MINIMALNIE INWAZYJNYCH OPERACJI GINEKOLOGICZNYCH„ON-LINE” ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW PRZEPROWADZONYCH W DNIU 27 WRZEŚNIA 

Zdjęcie

Koniec września to dla Zespołu Kliniki Matki i Dziecka ze Szpitala na Polnej to bardzo intensywny czas w zakresie prowadzonych warsztatów edukacyjnych. Tym razem 27 września, w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbyły się kolejne Praktyczne Warsztaty Operacyjne.

Cykliczne, czwarte już w tym roku warsztaty cieszyły się jak zwykle dużym zainteresowaniem środowiska polskich ginekologów, tym razem gościliśmy medyków z Oławy i Nowego Tomyśla. Minimalnie inwazyjne zabiegi wykonywane technikami endoskopowymi oraz przezpochwowymi były transmitowane, tradycyjnie w formule on-line. Ta ugruntowana na medycznym „rynku edukacyjnym” metoda kształcenia została wprowadzona po raz pierwszy w Polsce, w ginekologii operacyjnej, właśnie w Szpitalu przy ulicy Polnej.

Ginekolodzy mieli unikalną możliwość wzięcia czynnego udziału w 3 operacjach laparoskopowych i 3 drogą przezpochwową. Wspólnie z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, pod kierownictwem Prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka - zapoznawali się z najnowszymi technikami i zasadami stosowanymi w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Dzięki symultanicznej transmisji on-line z dwóch sal operacyjnych zabiegi na żywo obserwowało kilkudziesięciu lekarzy ginekologów z całej Polski.

Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania  całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów - stwierdza prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ
Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym KROK PO KROKU, stacjonarnie”, zorganizowanych w dniach 22-23 września 2022 roku.

 Zdjęcie

Wrześniowe, dwudniowe warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbywały się w dwóch lokalizacjach - 22 września w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie oraz  23 września w Szpitalu na Polnej. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2022 roku  objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski, a kierownictwo naukowe - Prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, koordynator Centrum.

Kolejne edycje praktycznych kursów dla ginekologów niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem uczestnikami warsztatów byli medycy z ośrodków w Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi i Rzeszowa. Ośrodek w Szpitalu na Polnej pełni wiodącą i wyjątkową rolę w szkoleniach oraz edukacji z zakresu zabiegów histeroskopowych diagnostycznych i operacyjnych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym za pomocą Systemu Gubbini.

Pod kierownictwem Prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum, ginekolodzy najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną, na nieutrwalonych preparatach anatomicznych - cadaverach. Warsztaty odbyły się we współpracy z Instytutem Medycyny Praktycznej Poznań LAB, który jest jednym z niewielu ośrodków w Europie umożliwiającym pracę na cadaverach w kształceniu podyplomowym. Tego typu szkolenia są unikalną możliwością praktykowania na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów wykonywania histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania w/w zabiegów u pacjentek.

Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków, gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy, czy nawet nowoczesne symulatory - komentuje Profesor Maciej Wilczak. Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących swoje kwalifikacje. Sztuczne modele  nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na  fantomach, a następnie na cadaverach, tak jak praktykuje się to na świecie - dodaje Profesor Wilczak.

Zdjęcie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze i jedyne, działające w Szpitalu na Polnej, Centrum Histeroskopii Diagnostycznej i Operacyjnej w Znieczuleniu Miejscowym w Polsce i trzecie Centrum Edukacyjne w Europie - zostało uhonorowane Certyfikatem TONTARRA, stając się tym samym pierwszym i wiodącym  ośrodkiem szkoleniowym w zabiegach histeroskopowych wykonywanych za pomocą systemu GUBBINI.

W czasie drugiego dnia warsztatów, 23 września, w salach operacyjnych Szpitala na Polnej, lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze, przeprowadzili 6 zabiegów w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem techniki HYSTERO-BLOCK.

Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i bardzo nas cieszy tak liczny udział lekarzy z całej Polski w naszych warsztatach - zauważa Profesor Maciej Wilczak. Jesteśmy obecnie pierwszym i jedynym ośrodkiem szkoleniowym TONTARRA w Polsce w histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz mini-histeroresektoskopii, czyli metodzie, która pozwala na maksymalne skrócenie pobytu pacjentki w szpitalu. Czas zabiegu to w zależności od rodzaju zmiany wewnątrzmacicznej 15-25 minut, a już po 2 godzinach po zakończonym zabiegu pacjentka może sama opuścić szpital. Lekarze z mniejszych ośrodków chętnie doskonalą swoje umiejętności tak, aby potem móc leczyć kobiety w swoich ośrodkach nowoczesnymi metodami, na europejskim poziomie. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka bardzo chętnie dzieli się tą wiedzą i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż 6 cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


POSUMOWANIE WARSZTATÓW PRZEPROWADZONYCH W DNIU 9 WRZEŚNIA 2022 R.

Zdjęcie

9 września 2022 r., w ramach cyklicznych warsztatów edukacyjnych „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym – „krok po kroku” – stacjonarnie”, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Bydgoszczy, Rudy Śląskiej oraz Tarnowskich Gór poznawali  najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej  w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia jest endoskopową metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Pozwala w małoinwazyjny sposób szczegółowo ocenić wnętrze jamy macicy, jak również usunąć nieprawidłowe zmiany w jej obrębie. Technika wykorzystywana jest w diagnostyce i leczeniu niepłodności,  a także w przypadku zaburzeń miesiączkowych czy nawracających poronień.

Popularyzacja małoinwazyjnych metod leczenia przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym sposobem leczenia. Aby nadążyć za szybko zachodzącymi zmianami niezbędne jest stałe aktualizowanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Maciej Wilczaka, organizuje cykliczne kursy dla lekarzy ginekologów z całej Polski, którzy na warsztatach mają okazję poznawać i doskonalić w praktyce tę metodę leczenia.

Niezmiennie obserwujemy rosnące zainteresowanie lekarzy z innych ośrodków tą metodą leczenia.  Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych szpitali   – uważa profesor M. Wilczak. W Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej leczymy pacjentki na europejskim poziomie i chcemy pokazać, że w innych ośrodkach jest to także możliwe. Cieszę się, że każda edycja to obecność  kolejnych ginekologów, bo to pokazuje, że potrzeba rozpowszechniania i jak najszerszego praktycznego wdrażania tej metody w skali ogólnokrajowej  jest naprawdę duża.

Podczas zabiegu histeroskopii lekarz operator utrzymuje ciągły kontakt z Pacjentką,  ogromną zaletą jest również jego długość - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej – zwykle nie trwa on dłużej niż 20 minut. Pacjentka przychodzi rano do szpitala na zabieg, a już po około 2 godzinach wypisywana jest do domu. Małoinwazyjne ingerencje oznaczają krótszy czas hospitalizacji pacjentki oraz szybszy powrót do zdrowia. Podczas histeroskopii lekarz operator ma kontakt pacjentką i na bieżąco reaguje na jej pytania lub uwagi. Metoda ta jest obarczona rzadko występującymi powikłaniami, a ich częstość ocenia się na około 0,5-1%. – dodaje profesor Maciej Wilczak.

Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW W DNIACH 9-10 CZERWCA 2022 ROKU

Czerwcowe, dwudniowe warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbywały się w dwóch lokalizacjach: w Szpitalu na Polnej oraz w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2022 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n.med. Andrzej Tykarski, a kierownictwo naukowe - prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak.

Uczestnicy warsztatów, 9 czerwca  pod kierownictwem Pana Profesora dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum, najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną, na nieutrwalonych preparatach anatomicznych - cadaverach. Warsztaty odbyły się w jednym z najnowocześniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce - w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie. To pierwsze tego typu szkolenie w Europie i unikalna możliwość ćwiczenia na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów wykonywania histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania w/w zabiegów u pacjentek.

Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków, gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy, czy nawet nowoczesne symulatory - komentuje Profesor Maciej Wilczak. Takie  warsztaty gwarantują zbliżone do realnych warunki zabiegowe, lepsze niż te osiągane na nowoczesnych symulatorach. Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących swoje kwalifikacje. W mojej najlepszej wiedzy nasze warsztaty były ćwiczeniami pionierskimi w zakresie ginekologii. Żadne ”sztuczne modele” nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na  fantomach, a następnie na cadaverach, tak jak praktykuje się to na świecie - dodaje Profesor Wilczak.

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie
9 czerwca warsztaty w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie


W czasie drugiego dnia warsztatów, 10 czerwca w Szpitalu na Polnej  lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze w ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block, przeprowadzili 6 zabiegów. Podczas nich  uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Nam, lekarzom z Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zależy na tym, aby kobiety w innych szpitalach w Polsce były leczone na światowym poziomie - zauważa Profesor Maciej Wilczak. Podczas warsztatów dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków i prezentujemy nowoczesne metody leczenia kobiet. Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż 6 cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

Zdjęcie

Zdjęcie
10 czerwca warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW W DNIU 26 MAJA

Warsztaty

26 maja, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się kolejne w tym roku, cykliczne praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 6 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2022 roku  objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski. 

Wyjątkowa edycja i zagraniczni goście

Majowe spotkanie edukacyjne w ramach warsztatów było wyjątkowe. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka gościł bowiem znamienitych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, z polskich i zagranicznych ośrodków. Do Poznania przyjechali dr med. Jean Dubuisson z Genewy, dr med. Friedrich Pauli z Augsburg Frauenklinik oraz dr med. Burghard Abendstein z Feldkirch z  Austrii oraz ginekolodzy  z  ośrodków w Polsce, m.in. z Płocka i Kartuz.

Podczas warsztatów wykonano następujące zabiegi operacyjne:

W warsztatach, stacjonarnie, ale także poprzez multimedialną transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie ponad 200 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce. Medycy mieli niepowtarzalną okazję obserwować w czasie wszystkich zabiegów zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Podczas transmisji „na żywo” lekarze uczestniczący w warsztatach w formule on-line mogli zadawać pytania dotyczące poszczególnych etapów zabiegów podobnie jak czynili to lekarze ginekolodzy uczestniczący bezpośrednio w operacjach.

Edukacja przede wszystkim

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są nadal  jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi na żywo. Wyzwaniem dla współczesnej ginekologii jest zmiana sposobu leczenia kobiet, z klasycznego na techniki małoinwazyjne, dokładnie tak jak, działa to na całym świecie– komentuje  prof. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Naszym priorytetem jest praktyczna edukacja lekarzy, którzy dzięki obrazowi na żywo uczestniczą w operacji i na bieżąco mogą słuchać precyzyjnych komentarzy lekarza operatora. Liczymy, że specjaliści w ten sposób zdobytą wiedzę zastosują  w swoich, rodzimych  szpitalach. Niewątpliwie dla nas, specjalistów z Polnej to doskonała okazja do tego, aby goszcząc ginekologów z europejskich ośrodków wymieniać poglądy i doświadczenie w zakresie nowoczesnych technik operacyjnych stosowanych w tamtejszych ośrodkach - dodaje prof. Maciej Wilczak.

W roku 2022 w Centrum odbędzie się w sumie 6 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych.

Konferencja

Konferencja Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2022

Warsztaty zbiegły się z coroczną konferencją pt. „Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2022” , odbywającą się w dniach 27-28 maja. Tegoroczna odsłona  była doskonałą platformą do merytorycznych dyskusji specjalistów z wielu ośrodków europejskich i polskich.

Podczas licznych sesji przedstawiono zagadnienia dotyczące leczenia operacyjnego technikami minimalnie inwazyjnymi, w których goście zagraniczni z Niemiec, Austrii i Szwajcarii podzielili się wynikami swoich badań naukowych w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych metod leczenia operacyjnego. W rozmowach  o  powikłaniach  uczestniczyli specjaliści z zakresu urologii i chirurgii kolorektalnej - prof. Piotr Chłosta i prof. Marek Szczepkowski, którzy przedstawiali zagadnienia leczenia operacyjnego komplikacji  operacyjnych w zakresie współpracy z ginekologami w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Drugiego dnia wydarzenia,  liczne grono specjalistów uczestniczyło w sesji, w której Profesorowie Zbigniew Celewicz, Hubert Huras oraz Piotr Sieroszewski omawiali aspekty postępowania medycznego w przypadku ciąży o nieprawidłowym przebiegu. Na zakończenie tej dyskusji głos zabrała Pani Profesor Justyna Król-Całkowska przedstawiając stanowisko i opinię prawną w zakresie omawianych problemów medycznych.

W drugiej części sobotniej konferencji, specjaliści brali udział w międzynarodowym panelu dyskusyjnym pod przewodnictwem Pani Profesor dr hab. n. med. Marioli Ropackiej-Lesiak oraz Profesora  Federica Chantraine –„Nieprawidłowa implantacja łożyska – wyzwanie współczesnej perinatologii”.

Polemika zaproszonych naukowców z ośrodków m.in. w Berlinie, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz słuchaczy z Polski dotyczyła problemu łożyska wrośniętego. Specjaliści prezentując przypadki ze swojej praktyki, omawiali problemy związane z  największym  zagrożeniem dla matki i dziecka jakim jest krwawienia okołoporodowe towarzyszące nieprawidłowej implantacji łożyska. Prezentowali i omawiali także  najnowocześniejsze sposoby i techniki operacyjne stosowane podczas wykonywania  cięcia cesarskiego celem maksymalnego ograniczenia powikłań i ratowania zdrowia matki i dziecka.

Zapraszamy   do obejrzenia  wywiadu - o szczególnej roli warsztatów w edukacji lekarzy -  z Panem Profesorem Maciejem Wilczakiem – „Temat dnia” z dnia 26 maja 2022 roku.

» https://bit.ly/3z6rAnB

Kalendarz, informacje o zapisach na warsztaty  i o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Szczegółowe informacje dla Pacjentek o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna

 


Edukacyjny kwiecień w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Edukacyjny kwiecień w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

W pierwszych dniach kwietnia w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, po raz kolejny prowadzono intensywną działalność szkoleniową dla lekarzy z Polski.

1 kwietnia ginekolodzy z Otwocka, Zabrza, Bydgoszczy, Chojnic i Lubina wraz z Zespołem lekarzy z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym. Dnia 5 kwietnia w warsztatach laparoskopowych, poprzez transmisję na żywo, uczestniczyło w sumie 105 lekarzy ginekologów z ośrodków w całej Polsce. Zespół lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przeprowadził sześć zabiegów operacyjnych: trzy w zaburzeniach statyki narządu rodnego, dwie histerektomie laparoskopowe oraz jedną operację leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. W czasie wszystkich zabiegów lekarze zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych.

Warsztaty organizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym - zarówno w formie on-line jak i stacjonarnie, cieszą się rosnącą popularnością. Formuła on-line rozpoczęta w okresie pandemii stała się wyjątkową metodę edukacyjną, dzięki której lekarze  specjalizujący się w zakresie ginekologii operacyjnej nie opuszczając macierzystego szpitala uzupełniają swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Edukacyjny kwiecień w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków medycznych - zapewnia profesor Maciej Wilczak. Dzięki temu kobiety w Polsce mogą być leczone na europejskim poziomie. Widzimy szeroką potrzebę edukacyjną w tym zakresie, dlatego w 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej planujemy szereg spotkań szkoleniowych dla lekarzy, którzy chcą poszerzać i doskonalić swoje umiejętności.

W trakcie zabiegów przeprowadzanych w formule stacjonarnej lub on-line lekarze mogą na bieżąco zadawać pytania, a pod okiem doświadczonych operatorów z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka doskonalić swoje umiejętności praktyczne w zakresie ginekologii operacyjnej.

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy

» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

 


Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”

Warsztaty

Za nami kolejne warsztaty z cyklu „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”. Tym razem specjaliści ginekolodzy z ośrodków w Toruniu i Starogardzie Gdańskim, w ramach praktycznych warsztatów organizowanych w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali  praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej. Kierownictwo edukacyjne nad warsztatami objął koordynator Centrum, prof. dr. hab. n med. Maciej Wilczak, a Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów -  Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

18 marca 2022 roku, w Szpitalu na Polnej,  w ramach warsztatów Profesor Maciej Wilczak wraz  ze specjalistami  z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz lekarzami ginekologami – uczestnikami warsztatów przeprowadzili 7 zabiegów, podczas których goście doskonalili praktyczne zasady i poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero – Block.

Histeroskopia to minimalnie inwazyjna metoda leczenia, która  stanowi  doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne.

Jak podkreślają lekarze ginekolodzy, nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak:

Dla nas, operatorów, bardzo istotne jest to, że  Pacjentka w czasie wykonywania  zabiegu histeroskopii - na każdym etapie - jest w pełni świadoma i może obserwować kolejne stadium zabiegu – podkreśla Profesor Maciej Wilczak. W ten sposób lekarz operujący, ale też i Pacjent mają unikalną możliwość zadawania pytań na temat przebiegu całej procedury. Histeroskopia to rodzaj ingerencji, która nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka zwykle już po 2 godzinach po zakończeniu zabiegu może otrzymać wypis do domu. Bardzo nas cieszy tak szerokie zainteresowanie tą metodą leczenia wśród lekarzy z innych ośrodków, chętnie dzielimy się z nimi  praktyczną wiedzą, ponieważ kobiety zwracające się o pomoc – w każdym ośrodku zasługują na opiekę na najwyższym poziomie, a małoinwazyjne metody leczenia z pewnością do takich należą - dodaje Profesor M. Wilczak.

Pacjentki, które miały wykonywane zabiegi, przez cały czas ich trwania były w kontakcie z zespołem lekarskim. Odpowiadały na pytania i każda z nich oceniła stopień odczuwania bólu na minimalny w skali od 1 do 10. Zgodnie podkreśliły także, że kontakt z lekarzem operującym był dla nich bardzo ważnym elementem, który niewątpliwie przyczynił się do tego, że nie odczuwały stresu, który zwykle towarzyszy przy innych zabiegach.

W ciągu 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zostanie  przeprowadzonych  5  praktycznych warsztatów. Kolejne warsztaty zostały zaplanowane na kwiecień.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z medialną relacją z warsztatów, wywiad z Panem Profesorem M. Wilczakiem oraz gośćmi od 16 minuty.

» https://poznan.tvp.pl/1689895/teleskop

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy na warsztaty:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,1068.html

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach, kwalifikacjach  i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”

Zdjęcie

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. 4 marca 2022 roku, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, ginekolodzy z całej Polski pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczaka, koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej „krok po kroku” poznawali  praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym. Patronat Honorowy  nad całym cyklem  warsztatów objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Histeroskopia jako minimalnie inwazyjna metoda leczenia stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. Nowoczesne zabiegi wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu ginekologicznym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak:

Pacjentka w czasie wykonywania zabiegu histeroskopii jest w pełni świadoma mając unikalną możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około 2 godzinach może opuścić szpital - komentuje profesor Maciej Wilczak, ginekolog, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej. Ten rodzaj ingerencji nie wymaga znieczulenia ogólnego, a Pacjentka przez cały czas trwania zabiegu ma kontakt z operatorem i może zadawać mu pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej - dodaje profesor M. Wilczak.

W ramach warsztatów Zespół  Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wraz z lekarzami ginekologami z ośrodków w Częstochowie, Łodzi i Dąbrowy Górniczej przeprowadzili 5 zabiegów, podczas których doskonalili praktyczne zasady i poznawali najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym Hystero - Block.

W 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej zostanie  przeprowadzonych 5 praktycznych warsztatów.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,1068.html

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne

 


Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie - czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej - sprawozdanie

Zdjęcie

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej, 1 marca 2022 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbyły się kolejne, cykliczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej - „krok po kroku" - on-line”.

Pierwsze w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze pod kierownictwem edukacyjnym prof. Macieja Wilczaka, koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno- Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu 6 zabiegów, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. W dotychczasowo zrealizowanych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów. Widzimy, że formuła ta doskonale sprawdziła się w czasach pandemii i nadal jest jedyną formą kształcenia kierowaną do dużej grupy lekarzy - podsumowuje prof. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naszym celem jest praktyczna edukacja lekarzy, przy zastosowaniu i wykorzystaniu najnowocześniejszych środków transmisyjnych. Dzięki obrazowi  na żywo, lekarze na bieżąco słuchali precyzyjnych i praktycznych komentarzy, dotyczących poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji. Pozwoli to uczestniczącym w nich medykom zastosować procedury operacyjne w swoich macierzystych szpitalach - dodaje prof. Wilczak.

W roku 2022 w Centrum odbędzie się w sumie 5 spotkań w ramach warsztatów laparoskopowych. Jak przedstawia się ich kalendarz, gdzie się zapisać oraz szczegóły działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej znajdą Państwo tu:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,1067.html

Szczegółowe informacje dla Pacjentek o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/.../centrum.../x,551.html

 


CYKLICZNA EDUKACJA W ZAKRESIE MINIMALNIE INWAZYJNYCH OPERACJI GINEKOLOGICZNYCH „ON-LINE” ZE SZPITALA NA POLNEJ

W dniu 9 listopada  w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbyły się kolejne Praktyczne Warsztaty Operacyjne.

Minimalnie inwazyjne zabiegi wykonywane technikami endoskopowymi oraz przezpochwowymi były transmitowane, tak jak zwykle w formule „ON-LINE”. Ta ugruntowana na medycznym „rynku edukacyjnym” metoda kształcenia została wprowadzona po raz pierwszy w Polsce, w ginekologii operacyjnej, właśnie w Szpitalu przy ulicy Polnej. Cykliczne już piąte w tym roku Warsztaty cieszyły się jak zwykle dużym zainteresowaniem środowiska polskich ginekologów. 

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej  realizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są nadal jedynymi w Polsce cyklicznymi działaniami edukacyjnymi w formule ON-LINE realizowanymi „na żywo”.

Zdjęcie
Prof. Maciej Wilczak oraz dr Magdalena Muszyńska podczas operacji minimalnie inwazyjnego usunięcia macicy z powodu mięśniaków.

W obecnej edycji warsztatów dr med. Friedrich Pauli z Universitätsfrauenklinik w Augsburgu oraz prof. Maciej Wilczak z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka „krok po kroku” podczas transmisji zabiegów „na żywo” przedstawiali najnowsze techniki i zasady stosowane w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Dzięki symultanicznej transmisji z dwóch sal operacyjnych możliwe było obserwowanie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przez ponad 78 lekarzy ginekologów.  

Formuła edukacji operacyjnej ON-LINE umożliwia jednoczasowo i „na żywo” uczestnico w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań dotyczących przebiegu całej operacji. W dobie pandemii jest to bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych i kierowanej głównie do młodych lekarzy ginekologów - stwierdza prof. Maciej Wilczak.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli oraz dr Adam Malinger w czasie wykonywania przezpochwowej operacji z użyciem tytanizowanych implantów.

To, że „podążamy w dobrym kierunku” w zakresie edukacji operacyjnej opartej o nowatorskie rozwiązania zostało również dostrzeżone poza granicami Polski. Miło mi poinformować, że w 2021 roku dwie operacje przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zostały zaakceptowana przez międzynarodowy zespół wybitnych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej i opublikowana w WebSurg On Line University of IRCAD.   

WebSurg On Line University z siedziba w Strasburgu to najbardziej prestiżowy Uniwersytet On Line będący światowym liderem kształcenia w zakresie najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych metod chirurgicznych. Wykonane w Centrum i opublikowane na łamach WebSurg University of IRCAD operacje ze Szpitala na Polnej są  jak dotychczas jedynymi operacjami z Polski jakie zostały opublikowane w tym prestiżowym Uniwersytecie - podkreśla prof. Maciej Wilczak inicjator powstania Centrum.

W czasie tych Warsztatów wykonano 6 zabiegów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, które jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Informacje dla pacjentek o zasadach i możliwościach skorzystania z operacji ginekologicznych wykonywanych w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w linku poniżej:

http://www.gpsk.am.poznan.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Dostęp do zabiegu operacyjnego opublikowanego w WebSurg On Line University of IRCAD w linku poniżej:

https://websurg.com/en/doi/vd01en6490?token=616e636dcfd88

Media o wydarzeniu:

https://poznan.tvp.pl/56841314/09112021-godz1830 (od 13 min 10 sekundy)

 


CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE,
czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej

Kolejny już raz, w dniach 21-22 października w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, odbyły się Praktyczne Warsztaty Operacyjne - Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym-okołoszyjkowym, realizowane w formie stacjonarnej.

W październikowej edycji warsztatów szkolenia przeprowadzili prof. Maciej Wilczak oraz dr med. Eleonora Boschetti-Grützmacher, specjalistka w dziedzinie endoskopii ginekologicznej w zakresie operacji histeroskopowych oraz mini resektoskopowych. Dr Eleonora Boschetti-Grützmacher na co dzień pracuje w jednym z największych szpitali klinicznych w Europie-Charité Berlin.

Zdjęcie

W ramach warsztatów prof. Maciej Wilczak i dr med. Eleonora Boschetti-Grützmacher przeprowadzili dziewięć operacji endoskopowych z wykorzystaniem systemu znieczulenia miejscowego Hystero - Block. Na żywo, „krok po kroku”, wspólnie przedstawiali szkolącym się lekarzom najnowsze zasady i techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Zdjęcie

Jak tłumaczy profesor Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej oraz inicjator warsztatów - ten rodzaj minimalnie inwazyjnych zabiegów wykonywanych we wnętrzu jamy macicy nie wymaga znieczulenia ogólnego, a podczas trwania zabiegu pacjentka jest całkowicie świadoma. Poza możliwością rozmowy z lekarzem wykonującym zabieg każda z pacjentek może obserwować na ekranie monitora poszczególne etapy wykonywania tego minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około dwóch godzinach po zabiegu wypisywana jest do domu.

Zdjęcie

Ta nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian chorobowych zlokalizowanych we wnętrzu macicy jest alternatywą dla zabiegów w znieczuleniu ogólnym, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko tego typu zabiegu.

Więcej informacji na temat inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka w ramach Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dostępnych jest w linku poniżej:

» http://www.gpsk.am.poznan.pl/.../centrum-minimalnie...

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/.../centrum.../x,551.html

 


Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie i on-line, czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej

Po raz kolejny dnia 28 września w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbyły się Praktyczne Warsztaty Operacyjne.

Minimalnie inwazyjne zabiegi przezpochwowe i laparoskopowe były realizowane w formie stacjonarnej oraz z transmisją multimedialną ON-LINE.

W tej edycji warsztatów na 2 salach operacyjnych dr med. Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik i prof. Maciej Wilczak z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka „na żywo” oraz „krok po kroku” przedstawiali najnowsze techniki i zasady stosowane w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Dzięki transmisji ON-LINE możliwe było obserwowanie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przez ponad 90 lekarzy ginekologów.  

Zdjęcie
Prof. Maciej Wilczak oraz dr Bartłomiej Wolski - uczestnik warsztatów podczas operacji minimalnie inwazyjnego leczenia wypadania narządów płciowych metodą Dubuisson.

Ta nowoczesna formuła edukacyjna pozwala jednoczasowo i „na żywo” uczestniczyć wielu lekarzom w przebiegu całej operacji wraz z możliwością zadawania pytań dotyczących poszczególnych etapów operacji.

W dobie pandemii jest to bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych - stwierdza prof. Maciej Wilczak

Cykliczne Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej  realizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są nadal jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule ON- LINE realizowanymi „na żywo”. W dotychczas zrealizowanych 6 edycjach warsztatów od 2020 roku uczestniczyło ponad 900 ginekologów z całej Polski.

Niezwykle cieszy nas, że wprowadzona w naszym Centrum nowatorska formuła Warsztatów „na żywo” realizowana ON-LINE pokazała, że praktyczne i edukacyjne działania Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu spotkały się z dużym zainteresowaniem polskich ginekologów praktyków, co motywuje nas wszystkich do wytężonej pracy i ciągłego podnoszenia jakości i atrakcyjności tej formuły edukacyjnej kierowanej głównie do młodych lekarzy ginekologów - podkreśla prof. Maciej Wilczak, inicjator powstania Centrum.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli oraz uczestnik warsztatów dr Mateusz Madejczyk w czasie wykonywania przezpochwowej operacji z użyciem tytanizowanych implantów.

Podczas Warsztatów zostało wykonanych 6 zabiegów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, które opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Więcej informacji na temat inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka w ramach Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej dostępnych jest w linku poniżej:

» http://www.gpsk.am.poznan.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:

» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej/x,551.html

 


Wrześniowe warsztaty „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”

W piątek 10.09.2021 r. w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym odbyły się kolejne warsztaty pt.: „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym” realizowane w ramach działalności praktyczno-edukacyjnej Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej. Warto podkreślić, że ten rodzaj minimalnie inwazyjnych zabiegów wykonywanych we wnętrzu jamy macicy nie wymaga znieczulenia ogólnego!!!

Podczas tej edycji warsztatów prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przedstawiali „krok po kroku” praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.

Pacjentka w czasie wykonywania takiego zabiegu jest w pełni świadoma mając unikalną możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około 2 godzinach może opuścić szpital. Ponadto, w każdym momencie wykonywania tego typu procedury medycznej pacjentka może rozmawiać z lekarzem oraz zadawać mu pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej, jak i operacyjnej.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda diagnozowania i terapii zmian wewnątrzmacicznych stanowiąca doskonałą alternatywą dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne. W obecnej edycji Praktycznych Warsztatów Histeroskopowych wykonano 6 zabiegów endoskopowych z wykorzystaniem systemu znieczulenia miejscowego Hystero-Block. W warsztatach wzięli udział lekarze ginekolodzy z Bydgoszczy, Elbląga, Chojnic oraz Gdańska.

Warto podkreślić, że tego typu nowoczesne zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń jak:

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Zdjęcie

 


Tydzień Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej w Szpitalu Klinicznym przy Polnej

Warsztaty

W dniach 26 listopada i 29 listopada 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej odbywały się kolejne Praktyczne Warsztaty pt.:

Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - „krok po kroku”

z udziałem międzynarodowych specjalistów i autorytetów w zakresie tego typu operacji ginekologicznych.

Warsztaty te zorganizowane zostały po raz kolejny z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W tej edycji działań operacyjnych wzięli udział dr Friedrich Pauli z Augsburga specjalizujący się w przezpochwowych zabiegach korygujących zaburzenia statyki dna miednicy mniejszej

Warsztaty

oraz dr Henri Clave z Nicei twórca zmodyfikowanej metody przezpochwowych operacji usuwania narządów płciowych z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń, który ogranicza do minimum konieczność wykorzystywania podczas operacji szwów chirurgicznych.

 Warsztaty

Podobnie jak w poprzednich edycjach w Warsztatach wzięli udział lekarze z ośrodków pozauniwersyteckich szkoląc się w zakresie praktycznego wykorzystania tych nowatorskich i minimalnie inwazyjnych metod leczenia schorzeń ginekologicznych.

Podczas warsztatów wykonywano takie zabiegi jak:

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są  informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Poniżej link do strony Szpitala:
» www.gpsk.am.poznan.pl

Zapraszamy również do zapoznania się ze sprawozdaniem mediów:
» https://poznan.tvp.pl/45552103/wykorzystanie-techniki-w-medycynie-warsztaty-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej-w-poznaniu

 


Międzynarodowe Warsztaty Operacyjne w Uniwersyteckim Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej oraz Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy - 2019

W X Jubileuszowej edycji konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy bez odpowiedzi nie pozostały pytania:

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2019", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka, Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która odbyła się w dniach 31 maja i 1 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji Konferencji merytoryczna dyskusja naukowa, prowadzona podczas wszystkich sesji, przybrała atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów oraz ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były trzecie w tym roku Praktyczne Warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom. Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka na kolejne tegoroczne Warsztaty oraz X Jubileuszową Konferencję przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Friedrich Pauli z Niemiec oraz dr Burghard Abendstein z Austrii.

 Prowadzący warsztaty
Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem (pierwszy z lewej) stoją kolejno dr Friedrich Pauli z Niemiec, dr Burghard Abendstein z Austrii oraz prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii.

Operacja usunięcia macicy metoda laparoskopową - prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem operacyjnym.
Operacja usunięcia macicy metoda laparoskopową - prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem operacyjnym.

Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Jean Bernard Dubuisson z dr Magdaleną Muszyńską.
Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Jean Bernard Dubuisson z dr Magdaleną Muszyńską.

Dr Friedrich Pauli podczas operacji leczenia wypadania narządów płciowych przy użyciu  tytanizowanej siatki implantowanej metodą przezpochwową.
Dr Friedrich Pauli podczas operacji leczenia wypadania narządów płciowych przy użyciu  tytanizowanej siatki implantowanej metodą przezpochwową.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Warsztatów pracę lekarzy ekspertów transmitowano z nowoczesnych sal operacyjnych (niedawno oddanych do użytku i zmodernizowanych według najnowszych światowych standardów) do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze ginekolodzy z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych wykonywane: drogą laparoskopową, metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona oraz z dostępu pochwowego. Ponadto w obrazowaniu trójwymiarowym wykonano laparoskopową operację usunięcia mięśniaków macicy oraz całej mięśniakowato zmienionej macicy z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi laparoskopowych.

W sesji inaugurującej Konferencję Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dr Friedrich Pauli
Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat tego jak najnowsze amerykańskie rekomendacje wydane przez FDA w dniu 16.04.2019 wpłyną na stosowanie tytanizowanych oraz standardowych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Prof Jean Bernard Dubuisson
Prof Jean Bernard Dubuisson (twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych miednicy mniejszej) omówił możliwości jakie dają techniki endoskopowe. Szczegółowo „krok po kroku” przedstawił zasady wizualizacji struktur anatomicznych miednicy mniejszej jakimi powinni kierować się operatorzy podczas wykonywania operacji ginekologicznych z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych.

Dr Burghard Abendstein
Dr Burghard Abendstein przedstawiał różne rodzaje operacji z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów anatomicznych podczas wykonywania poszczególnych etapów operacji.

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka: „Praktyczne stosowanie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w Polsce jest niestety nadal rzadsze, niż w pozostałych krajach Unii Europejskie oraz Stanach Zjednoczonych, dlatego tak ważnym jest, aby wymieniać się praktycznymi uwagami, co do najnowocześniejszych metod operacyjnych z najlepszymi ekspertami. Większość schorzeń ginekologicznych wymagających interwencji chirurgicznej można leczyć metodami minimalnie inwazyjnymi, dlatego najistotniejsze jest stałe i konsekwentne realizowanie działań edukacyjnych, podczas praktycznych warsztatów operacyjnych. Właśnie to staramy się robić jak najlepiej w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.”

Minął już prawie rok od powołania z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego oraz Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dra Macieja Sobkowskiego z udziałem edukacyjno - merytorycznym zaproszonych Gości z Niemiec, Francji i Szwajcarii. Od tego czasu cyklicznie, co  dwa miesiące kolejni lekarze z całej Polski szkolą się w zakresie praktycznego stosowania tych nowoczesnych technik operacyjnych.

W Centrum wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych, nietrzymanie moczu, usuwanie mięśniaków macicy oraz mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak: „Od momentu powołania Centrum zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie pacjentek możliwością skorzystania z najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, co bardzo nas cieszy.”

Pacjentki, które zostały zoperowane w ramach funkcjonowania Centrum mogą skorzystać z opieki medycznej realizowanej pod kontrolą Szpitala w pełnej współpracy z lekarzami pod których opieką są na co dzień.

„Jestem przekonany, że w doskonale wyposażonych i nowo wyremontowanych salach operacyjnych zapewniamy naszym pacjentkom takie same warunki jak w innych krajach Unii Europejskiej, choć chyba lepsze, bo realizowane „ u siebie”. - mówi uśmiechając się prof. Wilczak.

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są  informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Poniżej link do strony Szpitala oraz Katedry i Kliniki:

Zapraszamy również do zapoznania się z poniższymi materiałem prasowym.

Telewizja:

Radio:

Prasa:

 


Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w PRAKTYCZNYCH WARSZTATACH z zakresu MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ -
„KROK PO KROKU”
,

które odbywać się będą w 2019 roku w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Dyrektora Szpitala Pana dra Macieja Sobkowskiego.

Warsztaty te odbywać się będą w terminach podanych poniżej:

  1. WARSZTAT - 26.02.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
  2. WARSZTAT - 02.04.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
  3. WARSZTAT - 30.05.19 - z udziałem operatorów z Austrii, Niemiec i Szwajcarii z transmisją multimedialną - maksymalna liczba uczestników - 45 osób (uczestnictwo bezpłatne)
  4. WARSZTAT - 03.09.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
  5. WARSZTAT - 26.11.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego

Miło mi poinformować Państwa, że moje zaproszenie na Warsztaty w tych terminach przyjął jeden z najwybitniejszych niemieckich chirurgów w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery) - dr Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik oraz dr Burghard Abendstein z Akademisches Lehrkrankenhaus Feldkirch w Austrii i jeden z najwybitniejszych ginekologów w zakresie laparoskopowej chirurgii miednicy mniejszej prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii.

Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia aktywnego udziału w operacjach.

Uprzejmie informujemy, że maksymalna liczba uczestników Praktycznych Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej to 8 lekarzy ginekologów, którzy będą brali aktywny udział w zabiegach bezpośrednio przy stole operacyjnym. Podczas zabiegów operacyjnych przedstawione będą „krok po kroku” szczegóły technik operacyjnych.

Wśród planowanych 8 zabiegów operacyjnych:

Mamy ogromną nadzieję, że taka formuła aktywnego udziału w warsztatach zainteresuje Państwa, a my jako organizatorzy postaramy się zapewnić Państwu wysoki poziom merytoryczny i edukacyjny Praktycznych Warsztatów: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - „KROK PO KROKU".

Serdecznie zapraszam
prof. Maciej Wilczak


Organizator warsztatów

» prof. Maciej Wilczak
» Klinika Zdrowia Matki i Dziecka

Patronat Honorowy
» dr med. Maciej Sobkowski - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu

Partner Organizacyjny
» Marcin Bernaczyk - Dyrektor Sprzedaży Innovative Medical Solutions

Koszt udziału w Warsztatach wynosi 900 zł i obejmuje:
» bezpośredni udział w operacjach wykonywanych podczas warsztatów,
» materiały warsztatowe dotyczące sprzętu endoskopowego oraz rodzaju materiałów syntetycznych implantowanych podczas warsztatów,
» przekąski w przerwach między operacjami.

Rejestracja uczestnika warsztatów:
Uprzejmie prosimy o zgłoszenia uczestnictwa w/w warsztatach telefonicznie pod numerem 511-717-606 (decyduje kolejność zgłoszeń). Po potwierdzeniu telefonicznym zaakceptowania Państwa zgłoszenia uprzejmie prosimy o przesłanie skanu dokonania przelewu na konto podane poniżej.

Dane do dokonania przelewu:
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Polna 33
60-535 Poznań
Bank Gospodarstwa Krajowego
Numer rachunku: 37 1130 1088 0001 3124 0720 0002
(z dopiskiem WARSZTATY - termin - data --.--.-- wybranego warsztatu + imię i nazwisko uczestnika)

Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres mailowy:
minimalnieinwazyjna@gpsk.ump.edu.pl

Organizatorzy merytoryczni:

Logotypy

Partnerzy Organizacyjni Warsztatów:

Logotypy


Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w PRAKTYCZNYCH WARSZTATACH z zakresu MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ -
„KROK PO KROKU”
,

które odbywać się będą w dniu 26.02.2019 roku w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Dyrektora Szpitala Pana dra Macieja Sobkowskiego.

Miło mi poinformować Państwa, że moje zaproszenie na Warsztaty w tym terminie przyjął jeden z najwybitniejszych niemieckich chirurgów w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery) - dr Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik.

Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia aktywnego udziału w operacjach.

Uprzejmie informujemy, że maksymalna liczba uczestników Praktycznych Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej to 8 lekarzy ginekologów, którzy będą brali aktywny udział w zabiegach bezpośrednio przy stole operacyjnym. Podczas zabiegów operacyjnych przedstawione będą „krok po kroku” szczegóły technik operacyjnych.

Wśród planowanych 8 zabiegów operacyjnych:

Mamy ogromną nadzieję, że taka formuła aktywnego udziału w warsztatach znajdzie Państwa zainteresowanie, a my jako organizatorzy postaramy się zapewnić Państwu wysoki poziom merytoryczny i edukacyjny Praktycznych Warsztatów: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - „KROK PO KROKU".

Serdecznie zapraszam
prof. Maciej Wilczak


Organizator warsztatów

» prof. Maciej Wilczak
» Klinika Zdrowia Matki i Dziecka

Patronat Honorowy
» dr med. Maciej Sobkowski - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu

Partner Organizacyjny
» Marcin Bernaczyk - Dyrektor Sprzedaży Innovative Medical Solutions

Koszt udziału w Warsztatach wynosi 900 zł i obejmuje:
» bezpośredni udział w operacjach wykonywanych podczas warsztatów,
» materiały warsztatowe dotyczące sprzętu endoskopowego oraz rodzaju materiałów syntetycznych implantowanych podczas warsztatów,
» przekąski w przerwach między operacjami.

Rejestracja uczestnika warsztatów:
Uprzejmie prosimy o zgłoszenia uczestnictwa w/w warsztatach telefonicznie pod numerem 511-717-606 (decyduje kolejność zgłoszeń). Po potwierdzeniu telefonicznym zaakceptowania Państwa zgłoszenia uprzejmie prosimy o przesłanie skanu dokonania przelewu na konto podane poniżej.

Dane do dokonania przelewu:
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Polna 33
60-535 Poznań
Bank Gospodarstwa Krajowego
Numer rachunku: 37 1130 1088 0001 3124 0720 0002
(z dopiskiem WARSZTATY - 26.02.19 + imię i nazwisko uczestnika)

Skan dokonania opłaty prosimy przesłać na adres mailowy:
minimalnieinwazyjna@gpsk.ump.edu.pl

Prosimy o podanie ostatecznego odbiorcy usług, na którego będzie wystawiona faktura.
Dane do faktury powinny być kompletne, a zarazem ostateczne.
Ostateczny termin przyjmowania wpłat przelewem upływa 18 lutego 2019 r. Po tym terminie nie istnieje możliwość uiszczenia opłaty.
Rezygnację z udziału w Warsztatach przyjmujemy tylko drogą pisemną (poczta, e-mail) do 20 lutego 2019 r. Po tym terminie wpłacone pieniądze nie będą zwracane.

Organizatorzy merytoryczni:

Logotypy

Partnerzy Organizacyjni Warsztatów:

Logotypy


Krok po kroku do nowoczesnej chirurgii miednicy mniejszej 

Kolejne Praktyczne Warsztaty pt.: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „Krok po Kroku” odbyły się w dniu 4.12.2018 roku w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wydarzenie honorowym patronatem objął Dyrektor Szpitala dr Maciej Sobkowski.  

Gościem specjalnym tej edycji  był dr med. Friedriech Pauli - jeden z najbardziej doświadczonych pracowników z Klinikum Augsburg Frauenklinik, przedstawiający z  prof. Maciejem Wilczakiem - Kierownikiem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka najnowsze techniki minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej z użyciem obrazowania 3D podczas wykonywania operacji laparoskopowych.

W trakcie warsztatów wykonano zabiegi  rekonstrukcji dna miednicy mniejszej metodą laparoskopową z użyciem siatek TiLOOP według metody Dubuissone, które uznawane są za jedne z najnowocześniejszych, a wykonywane w Centrum jako zabieg rutynowy.  

Jak mówi profesor Maciej Wilczak: „Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w ramach Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej wprowadziliśmy wspólnie z międzynarodową grupą ekspertów jedną z najnowocześniejszych metod leczenie schorzenia dotyczącego zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej. Ten bardzo wstydliwy problem, który dla wielu kobiet łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z pogorszeniem jakości życia seksualnego oraz nietrzymaniem moczu jest obecnie leczony najnowocześniejszymi metodami. Polskie kobiety mogą skorzystać w naszym Szpitalu z dokładnie takich samych metod, jak w innych krajach europejskich np. w Niemczech, Francji czy Szwajcarii”.

W warsztatach aktywnie uczestniczyli lekarze z ośrodków pozauniwersyteckich, poznając krok po kroku  metodę przezpochwowej implantacji siatek prezentowaną przez dr. Friedricha Pauli.

Prof. Maciej Wilczak przedstawił szczegóły wykonywania operacji metodą Dubuissone z użyciem „giętkich” trokarów zwiększających bezpieczeństwo implantacji tytanizowanej siatki oraz operacje laparoskopowe usunięcia macicy z wykorzystaniem platformy elektrochirurgicznej z systemem zamykania naczyń LigaSure oraz laparoskopowe usunięcie mięśniaków macicy z techniką szycia macicy szwami intracorporalnymi.

Więcej informacji na temat zabiegów i działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej na stronie: www.gpsk.am.poznan.pl.

Media o nas:

» Radio Poznań - http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/operacje-w-trojwymiarze-i-powiekszeniu?utm_source=wp&utm_medium=sg&utm_campaign=trendy

Zdjęcie

» TVP Poznań - https://poznan.tvp.pl/40276124/04122018-godz1830

Zdjęcie

 


Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej i Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy. Powołanie Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miedniczy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej 33

Bez odpowiedzi nie pozostały pytania: czy usunięcie macicy przezpochwowe jest „kosmetycznym” sposobem leczenia w ginekologii operacyjnej oraz czy zaburzenia statyki narządów płciowych miednicy mniejszej można skutecznie leczyć metodami laparoskopowymi z użyciem tytanizowanych siatek polipropylenowych?

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2018", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka, Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, która zakończyła się 9 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji Konferencji przybrała ona atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych i dyskusji z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów i ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były praktyczne warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom. Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka na tegoroczne Warsztaty i Konferencję przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Henri Clavé z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec.

Zdjęcie

Zdjęcie
Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej i tylnej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Maciej Wilczak i prof. Jean Bernard Dubuisson.

Zdjęcie
Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem (w środku) stoją od lewej prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii oraz dr Henri Clave z Francji. (Brajan Osiecki, FB szpitala na Polnej)

Pracę tych lekarzy ekspertów, przy użyciu najnowocześniejszych jednorazowych narzędzi laparoskopowych z systemem zamykania naczyń oraz zastosowaniem obrazowania zabiegów operacyjnych w technice 3D, transmitowano z sal operacyjnych do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych wykonywane: drogą laparoskopową metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona oraz z dostępu pochwowego. W sesji inaugurującej Konferencję Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat stosowania tytanizowanych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Zdjęcie
Prof Jean Bernard Dubuisson twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych przedstawia zasady minimalnie inwazyjnej metody podwieszenia macicy i ścian pochwy przy użyciu tytanizowanych implantów polipropylenowych.

Zdjęcie
Dr Henri Clave, który opracował metodę usuwania macicy drogą przezpochwową przedstawił etapy operacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń. Zastosowanie tej techniki operacyjnej pozwala pacjentkom po kilku godzinach od operacji opuścić szpital.

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka „Schorzenia dotyczące zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet, łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu, które zdecydowanie pogarszają jakość życia seksualnego oraz stanowią poważny problem w życiu codziennym wielu kobiet w Polsce”.

Konsekwencją tej inicjatywy prof. Macieja Wilczaka było powołanie w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w dniu 8.06.2018 roku Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego oraz Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dra Macieja Sobkowskiego z udziałem edukacyjno-merytorycznym zaproszonych Gości z Niemiec, Francji i Szwajcarii .

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie
Uroczyste podpisanie powołania Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W Centrum wykonywane będą zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymania moczu, usuwania mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników i inne z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak „Pozwoli to pacjentkom Naszego Szpitala na skorzystanie z najnowszych osiągnięć Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy dokładnie takich samych jak w innych krajach Unii Europejskiej”.

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie będzie proponować Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne będą informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Link do strony Szpitala: www.gpsk.am.poznan.pl


Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem prasowym:

TV:
- https://poznan.tvp.pl/37544709/06062018VP3
- https://wtkplay.pl/video-id-39260-nowoczesne_leczenie_kobiet

Radio:
- http://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-warsztaty-z-laparoskopii-zabieg-mozna-obejrzec-na-zywo-i-prz,nId,2591078

Prasa :
- Gazeta Wyborcza - http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,23513111,super-osrodek-leczenia-kobiet-powstal-przy-polnej-bedzie-szkolil.html

 


Warsztaty laparoskopowe "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej" - 12-13.03.2018 r.

Zdjęcie

W dniach 12-13.03.2018 r. odbyły się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej 33 Praktyczne Warsztaty

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ

"Minimalnie Inwazyjne Techniki Chirurgii Ginekologicznej w zakresie rekonstrukcji dna miednicy z użyciem tytanizowanego materiału syntetycznego",
Minimally Invasive Techniques of Gynecological Surgery in the field of PFR with titanized synthetic mesh material.

Na zaproszenie prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz dra Macieja Sobkowskiego - Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przyjechał dr med. Friedriech Pauli - jeden z najbardziej doświadczonych pracowników z Klinikum Augsburg Frauenklinik.

ZdjęcieDr Friedrich Pauli od kilku lat zajmuje się zabiegami operacyjnymi w Centrum Dna Miednicy (Beckenboden Zentrum) w Klinice w Augsburgu.

W w/w Centrum wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymania moczy i inne.

Dr  Friedrich Pauli wspólnie z prof. Maciejem Wilczakiem oraz zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka wykonywali zabiegi rekonstrukcji dna miednicy mniejszej metodą laparoskopową z użyciem siatek TiLOOP według metody Dubuissone.

Jak mówi prof. Maciej Wilczak: "Schorzenia dotyczące zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet, łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu. Dlatego planujemy wspólnie z Dyrekcją Szpitala przy ulicy Polnej 33 stworzenie Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej we współpracy z ekspertami z Francji, Niemiec i Szwajcarii. Obecne Warsztaty są początkiem cyklu działań edukacyjnych i leczniczych, które pozwolą pacjentkom Naszego Szpitala skorzystać z najnowszych osiągnięć Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy dokładnie takich samych jak w innych krajach Unii Europejskiej".

Kolejne Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej odbędą się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w dniu 7.06.2018 r. pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - „KROK PO KROKU”.

Zaproszenie na Warsztaty, poprzedzające IX Konferencję Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy, która odbywać się będzie w dniach 8-9.06.2018 r. w Poznaniu,  przyjęli najwybitniejsi europejscy operatorzy w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery) prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Henri Clave z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec.

Będą oni w bezpośredniej transmisji multimedialnej z sal operacyjnych przedstawiać  "krok po kroku" szczegóły technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej IX Konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy: https://www.termedia.pl/Konferencje?Intro&e=762&p=4708.

 


Konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy" - 9-10.06.2017 r.

Banner

Bez odpowiedzi nie pozostały pytania czy usunięcie macicy przezpochwowe jest zapomnianym sposobem leczenia w ginekologii operacyjnej? oraz czy zespół policystycznych jajników to schorzenie czy przekleństwo?

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, która zakończyła się 10 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji tej Konferencji przybrała ona atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych i dyskusji z udziałem wybitnych specjalistów.

Wstępem do konferencji były praktyczne warsztaty laparoskopowe pt.: "Histerektomia laparoskopowa - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej.

Pracę lekarzy ginekologów przy użyciu najnowocześniejszych jednorazowych narzędzi laparoskopowych z systemem zamykania naczyń oraz zastosowaniem obrazowania zabiegów operacyjnych w technice 3D transmitowano z sal operacyjnych do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi mając możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzami wykonującymi usunięcia macic metodą laparoskopową.

Patronatem honorowym warsztaty objął Dyrektor Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dr Maciej Sobkowski, organizatorami merytorycznymi warsztatów byli: prof. Maciej Wilczak Kierownik Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz prof. Stefan Sajdak Kierownik Kliniki Ginekologii Operacyjnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem prasowym:
www.wtk.pl/video-id-33017-laparoskopia_nadzieja_dla_chorych_

 

Zobacz także