Endometrium, czyli błona śluzowa macicy, prawidłowo znajduje się w jamie macicy. Endometrioza to występowanie endometrium poza jamą macicy. Typowo endometrioza lokalizuje się w jajnikach, jajowodach, na ścianach miednicy mniejszej, na pęcherzu moczowym oraz na jelitach. Przyczyna powstawania endometriozy nie jest znana. Najpowszechniej akceptowaną jest teoria wstecznej menstruacji - podczas miesiączki część krwi miesiączkowej przepływa jajowodami do jamy brzusznej i tam tworzy ogniska endometriozy. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. Głównymi objawami endometriozy są: bóle podbrzusza, bolesne stosunki płciowe oraz niepłodność. Mogą pojawić się wtórne objawy takie jak biegunki, zaparcia i zaburzenia oddawania moczu. Dolegliwości bólowe w przebiegu endometriozy odczuwa aż 50% kobiet dotkniętych tą chorobą. Dolegliwości mogą być bardzo silne, prowadząc nawet do wycofania z życia społecznego, trudności w pracy zawodowej, czy w życiu prywatnym. Dodatkowo około 30% kobiet chorujących na endometriozę cierpi na niepłodność
W zwalczaniu bólu w endometriozie znaczącą rolę odgrywa leczenie przyczynowe, czyli operacyjne usunięcie zmian. Dodatkowo leczenie operacyjne poprawia też płodność pacjentek z endometriozą. Leczenie operacyjne endometriozy bywa trudne z uwagi na częste współwystępowanie zaawansowanych zrostów wewnątrzotrzewnowych. Z racji młodego wieku pacjentek na ogół stosuje się leczenie laparoskopowe.
U niektórych pacjentek, z uwagi na zaawansowanie zmian chorobowych, laparoskopia nie jest możliwa. Wówczas można zastosować leczenie metodą „otwartą”, czyli techniką chirurgii klasycznej przez otwarcie jamy brzusznej - cięciem poprzecznym nad spojeniem łonowym lub prostym, czyli od spojenia łonowego do pępka.
Korzyści:
Zagrożenia:
Piśmiennictwo:
- Donnez J, Pirard C, Smets M, Jadoul P, Squifflet J. Surgical management of endometriosis. Best practice & research Clinical obstetrics & gynaecology. 2004 Apr;18(2):329-48.