< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW W DNIACH 9-10 CZERWCA 2022 ROKU

Czerwcowe, dwudniowe warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbywały się w dwóch lokalizacjach: w Szpitalu na Polnej oraz w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2022 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n.med. Andrzej Tykarski, a kierownictwo naukowe - prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak.

Uczestnicy warsztatów, 9 czerwca  pod kierownictwem Pana Profesora dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum, najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną, na nieutrwalonych preparatach anatomicznych - cadaverach. Warsztaty odbyły się w jednym z najnowocześniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce - w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie. To pierwsze tego typu szkolenie w Europie i unikalna możliwość ćwiczenia na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów wykonywania histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania w/w zabiegów u pacjentek.

Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków, gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy, czy nawet nowoczesne symulatory - komentuje Profesor Maciej Wilczak. Takie  warsztaty gwarantują zbliżone do realnych warunki zabiegowe, lepsze niż te osiągane na nowoczesnych symulatorach. Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących swoje kwalifikacje. W mojej najlepszej wiedzy nasze warsztaty były ćwiczeniami pionierskimi w zakresie ginekologii. Żadne ”sztuczne modele” nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na  fantomach, a następnie na cadaverach, tak jak praktykuje się to na świecie - dodaje Profesor Wilczak.

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie
9 czerwca warsztaty w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie


W czasie drugiego dnia warsztatów, 10 czerwca w Szpitalu na Polnej  lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze w ramach rozpowszechniania w naszym kraju tej unikalnej metody znieczulenia miejscowego zwanej medycznie - systemem Hystero-Block, przeprowadzili 6 zabiegów. Podczas nich  uczestniczący w warsztatach lekarze ginekolodzy poznawali zasady najnowszych technik stosowanych w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym.

Nam, lekarzom z Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, zależy na tym, aby kobiety w innych szpitalach w Polsce były leczone na światowym poziomie - zauważa Profesor Maciej Wilczak. Podczas warsztatów dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych ośrodków i prezentujemy nowoczesne metody leczenia kobiet. Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż 6 cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

» Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy
» Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum

Zdjęcie

Zdjęcie
10 czerwca warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu