< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA W ZAKRESIE MINIMALNIE INWAZYJNYCH OPERACJI GINEKOLOGICZNYCH „ON-LINE” ZE SZPITALA NA POLNEJ

W dniu 9 listopada  w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej odbyły się kolejne Praktyczne Warsztaty Operacyjne.

Minimalnie inwazyjne zabiegi wykonywane technikami endoskopowymi oraz przezpochwowymi były transmitowane, tak jak zwykle w formule „ON-LINE”. Ta ugruntowana na medycznym „rynku edukacyjnym” metoda kształcenia została wprowadzona po raz pierwszy w Polsce, w ginekologii operacyjnej, właśnie w Szpitalu przy ulicy Polnej. Cykliczne już piąte w tym roku Warsztaty cieszyły się jak zwykle dużym zainteresowaniem środowiska polskich ginekologów. 

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej  realizowane w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu są nadal jedynymi w Polsce cyklicznymi działaniami edukacyjnymi w formule ON-LINE realizowanymi „na żywo”.

Zdjęcie
Prof. Maciej Wilczak oraz dr Magdalena Muszyńska podczas operacji minimalnie inwazyjnego usunięcia macicy z powodu mięśniaków.

W obecnej edycji warsztatów dr med. Friedrich Pauli z Universitätsfrauenklinik w Augsburgu oraz prof. Maciej Wilczak z zespołem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka „krok po kroku” podczas transmisji zabiegów „na żywo” przedstawiali najnowsze techniki i zasady stosowane w nowoczesnej i minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

Dzięki symultanicznej transmisji z dwóch sal operacyjnych możliwe było obserwowanie zabiegów operacyjnych wykonywanych w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu przez ponad 78 lekarzy ginekologów.  

Formuła edukacji operacyjnej ON-LINE umożliwia jednoczasowo i „na żywo” uczestnico w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań dotyczących przebiegu całej operacji. W dobie pandemii jest to bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych i kierowanej głównie do młodych lekarzy ginekologów - stwierdza prof. Maciej Wilczak.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli oraz dr Adam Malinger w czasie wykonywania przezpochwowej operacji z użyciem tytanizowanych implantów.

To, że „podążamy w dobrym kierunku” w zakresie edukacji operacyjnej opartej o nowatorskie rozwiązania zostało również dostrzeżone poza granicami Polski. Miło mi poinformować, że w 2021 roku dwie operacje przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zostały zaakceptowana przez międzynarodowy zespół wybitnych specjalistów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej i opublikowana w WebSurg On Line University of IRCAD.   

WebSurg On Line University z siedziba w Strasburgu to najbardziej prestiżowy Uniwersytet On Line będący światowym liderem kształcenia w zakresie najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych metod chirurgicznych. Wykonane w Centrum i opublikowane na łamach WebSurg University of IRCAD operacje ze Szpitala na Polnej są  jak dotychczas jedynymi operacjami z Polski jakie zostały opublikowane w tym prestiżowym Uniwersytecie - podkreśla prof. Maciej Wilczak inicjator powstania Centrum.

W czasie tych Warsztatów wykonano 6 zabiegów z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej, które jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Informacje dla pacjentek o zasadach i możliwościach skorzystania z operacji ginekologicznych wykonywanych w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w linku poniżej:

http://www.gpsk.am.poznan.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Dostęp do zabiegu operacyjnego opublikowanego w WebSurg On Line University of IRCAD w linku poniżej:

https://websurg.com/en/doi/vd01en6490?token=616e636dcfd88

Media o wydarzeniu:

https://poznan.tvp.pl/56841314/09112021-godz1830 (od 13 min 10 sekundy)