< Cofnij

CYKLICZNA EDUKACJA OPERACYJNA STACJONARNIE I ON-LINE - CZYLI MINIMALNIE INWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE ZE SZPITALA NA POLNEJ - PODSUMOWANIE CYKLU WARSZTATÓW W 2023 ROKU

Zdjęcia

21 listopada, w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbyły się ostatnie w tym roku, cykliczne, praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". Pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum przeprowadzono 6 operacji. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2023 roku  objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr n. med. hab. Andrzej Tykarski.

Wyjątkowa warsztaty na zakończenie edycji 2023

Ostatnie w tym roku warsztaty laparoskopowe z transmisją multimedialną, po raz kolejny cieszyły się dużym zainteresowaniem licznego grona środowiska ginekologów, specjalizujących się w zakresie ginekologii operacyjnej lub uzupełniających swą dotychczasową edukację w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.

Lekarze pod kierownictwem edukacyjnym prof. dr hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym  Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, podczas przeprowadzonych w tym dniu zabiegach na dwóch salach operacyjnych, zastosowali zaawansowane i jedne z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywane w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej.

W tej edycji warsztatów gościliśmy ginekologów z ośrodków w Warszawie, natomiast w wersji on-line – 168 ginekologów.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej są jedynymi w Polsce działaniami edukacyjnymi w formule on-line realizowanymi „na żywo”. W dotychczasowo zrealizowanych edycjach warsztatów w 2020 i 2021 roku uczestniczyło prawie 1000 ginekologów. W tym roku również frekwencja dopisała – tylko w pierwszym półroczu  zarówno stacjonarnie jak i on-line udało nam się spotkać z prawie 1200 lekarzami – komentuje prof. Maciej Wilczak, Koordynator Centrum. Formuła edukacji operacyjnej on-line umożliwia w jednym czasie, na żywo udział w zabiegach operacyjnych wielu lekarzom, dając szansę na zadawanie pytań w trakcie trwania całej operacji. Jest to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – dodaje  prof. Maciej Wilczak.

Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone były precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji.

Wyjątkowe przedsięwzięcie edukacyjne 2023 roku

W roku 2023 w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka odbyło się  6 spotkań warsztatowych „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej „krok po kroku”,  w tym 5 z transmisją on-line na żywo z sal operacyjnych oraz możliwością bezpośredniego uczestnictwa.

Tylko w pierwszym półroczu wzięło w nich udział łącznie 23 lekarzy - uczestników w formule bezpośredniej oraz także łącznie 1150 widzów on-line. Jednorazowo w czasie każdego takiego spotkania odbywa się 6 – 8 operacji.

Na cykliczne spotkania edukacyjne, pomysłodawca warsztatów Pan Profesor Maciej Wilczak zaprasza znamienitych gości – z najlepszych ośrodków na świecie, wszystko po to, aby najlepsze praktyki z tych szpitali stały się codziennością w polskiej ginekologii operacyjnej.

W kończącym się roku warsztaty zaszczycili swoją obecnością m.in. : dr. Gil Levy Director of Female Pelvic Medicine and Reconstructive Surgery Division z Samson Assuta Ashdod University Hospital, Tel Aviv, Izrael; dr med. Heimo Magg, Gynäkologische Chirurgie, Leitender Arzt bei Zuger Kantonsspital, Switzerland; dr med. Jörg Neymeyer, Leiter der Sektion Urogynäkologie Charité – Universitätsmedizin Berlin, Deutschland; Prim. DDr. Burghard Abendstein, Chefarzt für Gynäkologie und Geburtshilfe, Landeskrankenhaus Feldkirch, Österreich; dr n. med. Andrzej Kuszka Kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Preetz (Niemcy), uznanego Centrum Uroginekologii AGUB III, wyróżniającego się najwyższym stopniem referencyjności w Niemczech; prof. KAAFM dr n. med. Paweł Szymanowski założyciel Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Do operacji wykonywanych przez gości asystowali lekarze z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, a on-line tylko w tym wydarzeniu uczestniczyło 750 osób.

Plany na 2024 rok

Ostatnia edycja warsztatów jest doskonałym momentem na to, aby mówić o tym, że w kolejnym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne propozycje szkoleniowe dla lekarzy w całej Polsce – ogłasza Pan Profesor Maciej Wilczak. Gościć znów będziemy operatorów z Europy, będziemy też wspólnie wymieniać się doświadczeniami z naszych miejsc, gdzie codziennie dbamy o zdrowie kobiet w każdym wieku.

Kalendarz oraz wszelkie informacje dotyczące możliwości uczestnictwa w warsztatach laparoskopowych są już dostępne:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej-9

Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2024 roku objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. n. med.  Andrzej Tykarski.