W dniach 6-9.11.2024 odbył się coroczny Kongres organizowanym przez Society of Pelvic Surgeons organizacji amerykańskiego Towarzystwa Naukowego promującej od 72 lat wykorzystywanie najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń ginekologicznych w danym czasie. Minimalnie inwazyjne metody leczenia schorzeń ginekologicznych miednicy mniejszej są obecnie najodpowiedniejszymi terapiami jakie powinniśmy proponować naszym Pacjentkom w leczeniu schorzeń ginekologicznych.
Miło nam poinformować Państwa, że prof. Maciej Wilczak - Dyrektor Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego naszego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu z Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej został zaproszony przez Prezydenta w/w Towarzystwa do wygłoszenia wykładu. Poniżej publikujemy treść zaproszenia:
„On behalf of the Society of Pelvic Surgeons and the Program Committee members, we would like to invite you as a Panelist for the group discussion section at the 72nd Annual Meeting of the Society in Houston, Texas, Nov 6-9, 2024”.
Tematem wykładu Pana prof. Macieja Wilczaka - koordynatora i założyciela pierwszego w Polsce Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu było zaprezentowanie wyników leczenia wypadania narządów płciowych laparoskopową metodą Dubuisson. Pokazanie skutecznego wpływu tego typu leczenia na poprawę jakości życia seksualnego kobiet oraz poprawę jakości życia tzw. QoL po tego typu nowatorskich operacjach.
„Wypadanie narządów płciowych to problem 3 do 6 % w całej światowej populacji kobiet, który zdecydowanie obniża jakość życia seksualnego w/w pacjentek. Ponadto schorzenie to obniża jakość życia kobiet cierpiących z powody wypadania narządów płciowych. Jest to niestety nadal wstydliwy, bardzo krępujący i często ukrywany problem dla wielu kobiet nie tylko w Polsce , ale i na całym świecie.” – jak podkreśla prof. Maciej Wilczak.
„Przerażającym w świetle danych naukowych jest fakt, że tylko 10-20 % kobiet cierpiących z tego powody zgłasza się do lekarza po pomoc. To powoduje, że zaledwie 12-19% kobiet jest leczonych chirurgicznie z powodu tego typu dolegliwości” – zaznacza prof. Maciej Wilczak.
Pozytywne oceny skuteczności metody Dubuisson wprowadzonej w Polsce przez Pana prof. Macieja Wilczaka zostały opublikowane w pracy doktorskiej Pani doktor Magdaleny Muszyńskiej asystentki pracującej w zespole Kliniki prowadzonej w tym czasie przez Pana prof. Macieja Wilczaka.
Ponadto Pan prof. Maciej Wilczak został zaproszony do Przewodniczenia dyskusji na temat znaczenia minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w skutecznej terapii endometriozy głębokiej po prezentacji dr Farr Nazhat ze szpitala Premier Gynecologic Oncology NY.
W dyskusji podnoszono znaczenie doświadczenia chirurga ginekologa i jego współpracy z chirurgiem kolorektalnym oraz urologiem. Tylko taki zespół specjalistów i ich profesjonalna współpraca daje gwarancję sukcesu terapeutycznego. Wspólna i precyzyjna współpraca w/w specjalistów jest kluczowa i stanowi podstawę do skutecznego wyleczenia pacjentek cierpiących na endometriozę niezależnie od metod jej wykrywania.
Diagnostyka endometriozy nawet najbardziej specjalistyczna i nowatorska jak stwierdził dr Farr Nezath to „ważna część postępowania medycznego wobec pacjentek cierpiących na endometriozę. Jednak należy zdecydowanie podkreślić, że o skuteczności leczenia tego schorzenia decyduje prawidłowo dobrana i skuteczna minimalnie inwazyjna terapia chirurga ginekologa współpracującego z chirurgiem kolorektalnym, która po ich wspólnych działaniach chirurgicznych może być połączona z ewentualną terapią hormonalną, jeśli takowa jest konieczna.” – stwierdził dr Farr Nezath.
Jesteśmy zaszczyceni, że stanowisko dotyczące skutecznej terapii głębokiej endometriozy było prowadzone pod patronatem dyskusyjnym prof. Macieja Wilczaka, którego zaangażowanie w skuteczną terapię schorzeń ginekologicznych leczonych metodami minimalnie inwazyjnymi jest od kilku lat standardem jaki zapewniamy naszym Pacjentkom leczonym w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nad działalnością Centrum w 2024 i 2025 roku patronat objął Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - prof. Zbigniew Krasiński.
» Zapisy do Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej