Nowoczesne, minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne wykonywane w Międzynarodowym Centrum Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu na Polnej zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie SEUD w Pradze.
W dniach 24-26.04.2025 w Pradze odbywa się 11th Annual SEUD Congress organizowany przez The Society of Endometriosis and Uterine Disorders.
SEUD to Towarzystwo skupiające wybitnych światowych specjalistów z wielu dziedzin ginekologii, którego głównym celem jest zapewnienie międzynarodowej platformy wymiany najnowszej i innowacyjnej myśli naukowej. Od 11 lat SEUD pomaga szkolić lekarzy ginekologów w zakresie diagnostyki i terapii endometriozy oraz diagnostyki i terapii łagodnych schorzeń ginekologicznych powiązanych z dysfunkcją i chorobami macicy. Zadaniem SEUD jest między innymi prezentowanie innowacyjności naukowych oraz najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych stosowanych w chirurgii ginekologicznej.
W tej edycji Kongresu SEUD do grona specjalistów zostali zaproszenie specjaliści z naszego Szpitala Uniwersyteckiego - prof. Maciej Wilczak - Kierownik Kliniki Zdrowia Matki i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej oraz prof. Błażej Męczekalski - Kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej.
Prof. Maciej Wilczak został zaproszony przez prof. Lubimira Mikulaska z Czech oraz prof. Stefano Bettocchiego z Włoch do zaprezentowania, w sesji Pre-Congress Courses - Office Hysteroscopy - Outpatient hysteroscopy in Poland, doświadczeń związanych z wykorzystaniem histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym realizowanej w naszym Centrum Histeroskopii w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Histeroskopia to małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy - jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania właśnie tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek z powtarzającymi się poronieniami.
Ponadto prof. Maciej Wilczak wygłosił również wykład pt. Laparoscopic lateral suspension - our complications, omawiający zagadnienia dotyczące minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych w leczeniu wypadania narządów płciowych u kobiet z uwzględnieniem powikłań dotyczących tego typu zabiegów operacyjnych.
Gratulujemy serdecznie Panu profesorowi Maciejowi Wilczakowi - założycielowi i koordynatorowi Centrum oraz Całemu Zespołowi Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej umiędzynarodowiania osiągnięć w diagnostyce i terapii schorzeń ginekologicznych realizowanych w oparciu o minimalnie inwazyjne techniki operacyjne, które wykonywane są każdego dnia w naszym Szpitalu w ramach działania Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej