Małe cięcie, niewiele powikłań i mniejszy stres. W dziedzinie chirurgii ginekologicznej laparoskopia, znana jest również jako chirurgia minimalnie inwazyjna. Procedura ma wiele zalet - więc pacjentki często pytają o możliwość wykonania operacji tą metodą.
8 kwietnia 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbywały się cykliczne, praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line".
To drugie w cyklu warsztatów laparoskopowych spotkanie edukacyjne z zaplanowanych na 2025 rok. Wszystkie operacje odbyły się pod kierownictwem Pana Profesora dra hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum, a Patronat Honorowy nad szkoleniami w 2025 roku objął JM Rektor UMP - Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński.
W kwietniowych warsztatach uczestniczyli lekarze ginekolodzy z ośrodków w: Warszawie Sandomierzu oraz Biskupcu. Wraz z lekarzami z Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, uzupełniają swą dotychczasową edukację w technikach minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej.
Dzięki multimedialnej transmisji na żywo w warsztatach biorą udział on-line także ginekolodzy z ośrodków w całej Polsce, 8 kwietnia uczestniczyło w ten sposób ponad 80 lekarzy. Specjalnie dla nich zabiegi są komentowane przez lekarza operatora na żywo, medycy mogą także zadawać pytania w trakcie trwania operacji.
Edukacja przede wszystkim
Na warsztatach edukacyjnych ginekolodzy mają niepowtarzalną okazję obserwować w tym samym czasie wszystkie zabiegi i zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Warsztaty to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów – podkreśla Profesor Maciej Wilczak. Formuła on-line jest nadal bardzo popularna, dlatego w tym roku zaplanowaliśmy w sumie 5 spotkań edukacyjnych.
Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone są precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji. W trakcie spotkań edukacyjnych lekarze mają niepowtarzalną okazję obserwować w tym samym czasie wszystkie zabiegi i zastosowanie najnowocześniejszych technik operacyjnych.
Jak działa i jakie zabiegi wykonuje się w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej, o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
» https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/minimalnie-inwazyjna-chirurgia-ginekologiczna